Warm-Up Series 2017

Results are provisional

WARM-UP Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R7 Total Nett
1st 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 1.0 2.0 1.0 2.0 (14.0 DNC) (3.0) 23.0 6.0
2nd STREAKER 1808 Peter Heyes   1137 (14.0 DNC) 1.0 2.0 (14.0 DNC) 1.0 14.0 DNC 46.0 18.0
3rd LASER 51518 Jem Causer   1095 (7.0) (6.0) 3.0 3.0 6.0 DNF 6.0 31.0 18.0
4th STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 5.0 4.0 6.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 47.0 19.0
5th STREAKER 1964 Janice Smith   1137 6.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 56.0 28.0
6th MIRACLE 3829 Martin McKay   1210 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 RAF 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 63.0 35.0
7th BLAZE 3 Charles West   1021 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 DNF 2.0 64.0 36.0
8th Laser Radial 172348 Gordon Belcher   1136 3.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 64.0 36.0
9th 2000 21314 P. Cope G. Cope 1101 8.0 8.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 DNF 14.0 DNC 64.0 36.0
10th LASER 172811 Richard Tutt   1095 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 8.0 DNF 66.0 38.0
11th STREAKER 1838 Anna Crane   1137 4.0 7.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 67.0 39.0
12th RS AERO 7 2080 Georgios Rafeletos   1066 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 71.0 43.0
13th STREAKER 1675 Amy Adams   1137 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 72.0 44.0

R1 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:09:38
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 0:42:33 4 0:38:39 1101 1.0
2 STREAKER 1675 Amy Adams   1137 0:45:30 4 0:40:01 1177.333 2.0
3 Laser Radial 172348 Gordon Belcher   1136 0:45:31 4 0:40:04 1177.764 3.0
4 STREAKER 1838 Anna Crane   1137 0:47:22 4 0:41:40 1225.633 4.0
5 STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 0:49:46 4 0:43:46 1287.734 5.0
6 STREAKER 1964 Janice Smith   1137 0:50:18 4 0:44:14 1301.535 6.0
7 LASER 51518 Jem Causer   1095 0:51:02 4 0:46:36 1320.51 7.0
8 2000 21314 P. Cope G. Cope 1101 0:44:03 2 1:20:01 2279.626 8.0

R2 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 STREAKER 1808 Peter Heyes   1137 0:48:46 4 0:42:53 1137 1.0
2 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 0:47:33 4 0:43:11 1108.633 2.0
3 STREAKER 1964 Janice Smith   1137 0:49:43 4 0:43:44 1159.149 3.0
4 STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 0:50:11 4 0:44:08 1170.03 4.0
5 Laser Radial 172348 Gordon Belcher   1136 0:50:40 4 0:44:36 1181.299 5.0
6 LASER 51518 Jem Causer   1095 0:49:01 4 0:44:46 1142.829 6.0
7 STREAKER 1838 Anna Crane   1137 0:52:22 4 0:46:03 1220.934 7.0
8 2000 21314 P. Cope G. Cope 1101 0:52:23 3 1:03:26 1628.431 8.0

R3 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:42:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 0:47:24 3 0:43:03 1101 1.0
2 STREAKER 1808 Peter Heyes   1137 0:49:45 3 0:43:45 1155.585 2.0
3 LASER 51518 Jem Causer   1095 0:52:17 3 0:47:45 1214.429 3.0
4 STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 DNF       6.0
4 MIRACLE 3829 Martin McKay   1210 RAF 2     6.0

R4 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 MIRACLE 3829 Martin McKay   1210 0:16:30   0:13:38 1210 1.0
2 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 0:15:27   0:14:02 1133 2.0
3 LASER 51518 Jem Causer   1095 0:17:02   0:15:33 1249.111 3.0

R5 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:08:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 STREAKER 1808 Peter Heyes   1137 28:33   0:25:07 1137 1.0
2 LASER 172811 Richard Tutt   1095 29:32   0:26:58 1176.161 2.0
3 LASER 51518 Jem Causer   1095 DNF       6.0
3 BLAZE 3 Charles West   1021 DNF       6.0
3 2000 21314 P. Cope G. Cope 1101 DNF       6.0

R6 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:25:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R7 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 RS AERO 7 2080 Georgios Rafeletos   1066 1:11:21   1:06:56 1066 1.0
2 BLAZE 3 Charles West   1021 1:09:33   1:08:07 1039.107 2.0
3 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 1:15:40   1:08:44 1130.493 3.0
4 STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 1:20:19   1:10:38 1199.966 4.0
5 STREAKER 1964 Janice Smith   1137 1:22:17   1:12:22 1229.349 5.0
6 LASER 51518 Jem Causer   1095 1:43:21   1:34:23 1544.094 6.0
7 LASER 172811 Richard Tutt   1095 DNF       8.0

R8 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:15:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R9 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:55:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R10 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 13:20:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

www.wilsoniansc.org.uk

www.wilsoniansc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com