Warm-Up Series 2017

Final Results

WARM-UP Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R7 R9 Total Nett
1st 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 1.0 2.0 1.0 2.0 (15.0 DNC) (3.0) (6.0 DNF) 30.0 6.0
2nd STREAKER 1808 Peter Heyes   1137 (15.0 DNC) 1.0 2.0 (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) 6.0 DNS 55.0 10.0
3rd LASER 51518 Jem Causer   1095 (7.0) (6.0) 3.0 3.0 6.0 DNF 6.0 (15.0 DNC) 46.0 18.0
4th STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 5.0 4.0 6.0 DNF (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) 64.0 19.0
5th BLAZE 3 Charles West   1021 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 DNF 2.0 6.0 DNF 74.0 29.0
6th STREAKER 1964 Janice Smith   1137 6.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 15.0 DNC 74.0 29.0
7th LASER 172811 Richard Tutt   1095 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 8.0 DNF 6.0 DNF 76.0 31.0
9th 2000 21314 P. Cope G. Cope 1101 8.0 8.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 DNF (15.0 DNC) 15.0 DNC 82.0 37.0
8th MIRACLE 3829 Martin McKay   1210 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 RAF 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 82.0 37.0
10th Laser Radial 172348 Gordon Belcher   1136 3.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 83.0 38.0
11th STREAKER 1838 Anna Crane   1137 4.0 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 86.0 41.0
12th RS AERO 7 2080 Georgios Rafeletos   1066 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 91.0 46.0
13th STREAKER 1675 Amy Adams   1137 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 92.0 47.0
14th STREAKER 1 Doug Horner   1137 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 DNF 96.0 51.0

R1 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:09:38
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 0:42:33 4 0:38:39 1101 1.0
2 STREAKER 1675 Amy Adams   1137 0:45:30 4 0:40:01 1177.333 2.0
3 Laser Radial 172348 Gordon Belcher   1136 0:45:31 4 0:40:04 1177.764 3.0
4 STREAKER 1838 Anna Crane   1137 0:47:22 4 0:41:40 1225.633 4.0
5 STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 0:49:46 4 0:43:46 1287.734 5.0
6 STREAKER 1964 Janice Smith   1137 0:50:18 4 0:44:14 1301.535 6.0
7 LASER 51518 Jem Causer   1095 0:51:02 4 0:46:36 1320.51 7.0
8 2000 21314 P. Cope G. Cope 1101 0:44:03 2 1:20:01 2279.626 8.0

R2 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 STREAKER 1808 Peter Heyes   1137 0:48:46 4 0:42:53 1137 1.0
2 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 0:47:33 4 0:43:11 1108.633 2.0
3 STREAKER 1964 Janice Smith   1137 0:49:43 4 0:43:44 1159.149 3.0
4 STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 0:50:11 4 0:44:08 1170.03 4.0
5 Laser Radial 172348 Gordon Belcher   1136 0:50:40 4 0:44:36 1181.299 5.0
6 LASER 51518 Jem Causer   1095 0:49:01 4 0:44:46 1142.829 6.0
7 STREAKER 1838 Anna Crane   1137 0:52:22 4 0:46:03 1220.934 7.0
8 2000 21314 P. Cope G. Cope 1101 0:52:23 3 1:03:26 1628.431 8.0

R3 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:42:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 0:47:24 3 0:43:03 1101 1.0
2 STREAKER 1808 Peter Heyes   1137 0:49:45 3 0:43:45 1155.585 2.0
3 LASER 51518 Jem Causer   1095 0:52:17 3 0:47:45 1214.429 3.0
4 STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 DNF       6.0
4 MIRACLE 3829 Martin McKay   1210 RAF 2     6.0

R4 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 MIRACLE 3829 Martin McKay   1210 0:16:30   0:13:38 1210 1.0
2 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 0:15:27   0:14:02 1133 2.0
3 LASER 51518 Jem Causer   1095 0:17:02   0:15:33 1249.111 3.0

R5 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:08:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 STREAKER 1808 Peter Heyes   1137 28:33   0:25:07 1137 1.0
2 LASER 172811 Richard Tutt   1095 29:32   0:26:58 1176.161 2.0
3 LASER 51518 Jem Causer   1095 DNF       6.0
3 BLAZE 3 Charles West   1021 DNF       6.0
3 2000 21314 P. Cope G. Cope 1101 DNF       6.0

R6 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:25:57
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R7 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 RS AERO 7 2080 Georgios Rafeletos   1066 1:11:21   1:06:56 1066 1.0
2 BLAZE 3 Charles West   1021 1:09:33   1:08:07 1039.107 2.0
3 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 1:15:40   1:08:44 1130.493 3.0
4 STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 1:20:19   1:10:38 1199.966 4.0
5 STREAKER 1964 Janice Smith   1137 1:22:17   1:12:22 1229.349 5.0
6 LASER 51518 Jem Causer   1095 1:43:21   1:34:23 1544.094 6.0
7 LASER 172811 Richard Tutt   1095 DNF       8.0

R8 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:15:55
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R9 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:42:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 2000 21914 Andy Hockey Lucy Hockey 1101 DNF 6.0
1 STREAKER 1808 Peter Heyes   1137 DNS 6.0
1 BLAZE 3 Charles West   1021 DNF 6.0
1 LASER 172811 Richard Tutt   1095 DNF 6.0
1 STREAKER 1 Doug Horner   1137 DNF 6.0

R10 - WARM-UP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 13:20:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

www.wilsoniansc.org.uk

www.wilsoniansc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com