event burgee venue burgee

Warm-Up Series 2015

Wilsonian SC

Results as of 22:09 on March 27, 2015

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st BLAZE 807 Ian Foxwell   1026 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 9.0 5.0
2nd Alto 120 Grahame Smith/Tom Lambert Tom/Jayne Lambert/Jo Wicken 912 3.0 2.0 3.0 (7.0) 2.0 4.0 (6.0) (22.0 DNC) 49.0 14.0
3rd BLAZE 719 Stuart Bailey   1026 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (6.0) 3.0 3.0 2.0 3.0 3.0 64.0 14.0
4th 2000 2229 Richard/Rachel Sheridan Rachel Sheridan/Lisa Campbell 1100 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 11.0 9.0 2.0 1.0 91.0 25.0
5th LASER 3000 3504 Roo Coward Lucy Hockey/Bert Searle 1058 7.0 6.0 DNF 8.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (10.0) 4.0 83.0 29.0
6th 2000 2924 Darren Horton Ken Jarrad 1100 6.0 3.0 (9.0) 9.0 8.0 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 85.0 32.0
7th 2000 22115 Lesley O'Rourke Adam Hampton/Peter Woodroof 1100 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 6.0 (9.0) 8.0 7.0 5.0 86.0 33.0
8th LASER 159343 Neil Lamprell   1088 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 2.0 5.0 3.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 100.0 34.0
9th Alto 111 Andy Hockey/Nik Antoniades Nik Antoniades/Andy Hockey 912 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (10.0) 8.0 10.0 7.0 4.0 6.0 89.0 35.0
10th BLAZE/FIRE 732 John Hewat   1026 4.0 6.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 5.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 110.0 44.0
11th STREAKER 1675 Amy Adams   1146 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 5.0 4.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 123.0 57.0
12th BLAZE 634 Martin Jones   1026 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 (22.0 DNC) 6.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 143.0 77.0
13th STREAKER 1439 Amanda Randall   1146 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 8.0 10.0 150.0 84.0
14th 2000 2586 Rachel Sheridan Anna Crane 1100 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 12.0 8.0 152.0 86.0
15th LASER 160567 Graham Turner   1088 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 11.0 9.0 152.0 86.0
16th Laser Radial 45088 Lucy Hockey   1122 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 9.0 11.0 152.0 86.0
17th BLAZE 749 Steve Tinnams   1026 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 22.0 DNC 159.0 93.0
18th RS 600 961 Steve Tinnams   920 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 159.0 93.0
19th Alto 119 Richard Metcalfe Chris Metcalfe 912 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 161.0 95.0
20th Alto 110 Peter Cyriax Felix Hockey 912 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 10.0 22.0 DNC 22.0 DNC 164.0 98.0
21st RS 800 978 Tom Lambert Harriet Bell 820 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 12.0 DNF (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 166.0 100.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:48:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 BLAZE 807 Ian Foxwell   1026 1:02:34 4 1:00:59 1026 1.0
2 2000 2229 Richard/Rachel Sheridan Rachel Sheridan/Lisa Campbell 1100 1:12:40 4 1:06:04 1191.625 2.0
3 Alto 120 Grahame Smith/Tom Lambert Tom/Jayne Lambert/Jo Wicken 912 1:01:02 4 1:06:55 1000.856 3.0
4 BLAZE/FIRE 732 John Hewat   1026 1:11:41 4 1:09:52 1175.5 4.0
5 RS 600 961 Steve Tinnams   920 1:06:40 4 1:12:28 1093.234 5.0
6 2000 2924 Darren Horton Ken Jarrad 1100 1:01:38 3 1:14:42 1347.593 6.0
7 LASER 3000 3504 Roo Coward Lucy Hockey/Bert Searle 1058 1:01:03 3 1:16:56 1334.839 7.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:20:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 BLAZE 807 Ian Foxwell   1026 1:00:56 5 0:59:23 1026 1.0
2 Alto 120 Grahame Smith/Tom Lambert Tom/Jayne Lambert/Jo Wicken 912 0:58:09 5 1:03:46 979.134 2.0
3 2000 2924 Darren Horton Ken Jarrad 1100 1:02:53 4 1:11:28 1323.543 3.0
4 LASER 3000 3504 Roo Coward Lucy Hockey/Bert Searle 1058 DNF       6.0
4 BLAZE/FIRE 732 John Hewat   1056 DNF       6.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R5

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:56:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 BLAZE 807 Ian Foxwell   1026 1:04:20 4 1:02:42 1026 1.0
2 LASER 159343 Neil Lamprell   1088 0:54:14 3 1:06:28 1153.231 2.0
3 Alto 120 Grahame Smith/Tom Lambert Tom/Jayne Lambert/Jo Wicken 912 1:00:50 4 1:06:42 970.181 3.0
4 STREAKER 1675 Amy Adams   1146 0:57:32 3 1:06:56 1223.403 4.0
5 BLAZE 634 Martin Jones   1026 0:53:24 3 1:09:24 1135.511 5.0
6 BLAZE 719 Stuart Bailey   1026 0:53:42 3 1:09:47 1141.89 6.0
7 2000 22115 Lesley O'Rourke Adam Hampton/Peter Woodroof 1100 1:02:03 3 1:15:13 1319.447 7.0
8 LASER 3000 3504 Roo Coward Lucy Hockey/Bert Searle 1058 1:03:42 3 1:20:17 1354.533 8.0
9 2000 2924 Darren Horton Ken Jarrad 1100 1:10:07 3 1:24:59 1490.978 9.0
10 Alto 111 Andy Hockey/Nik Antoniades Nik Antoniades/Andy Hockey 912 1:06:16 3 1:36:53 1409.111 10.0
11 RS 800 978 Tom Lambert Harriet Bell 820 DNF       12.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:36:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 BLAZE 807 Ian Foxwell   1026 0:56:26 4 0:55:00 1026 1.0
2 LASER 159343 Neil Lamprell   1088 1:02:28 4 0:57:25 1135.69 2.0
3 BLAZE 719 Stuart Bailey   1026 0:59:36 4 0:58:05 1083.572 3.0
4 LASER 3000 3504 Roo Coward Lucy Hockey/Bert Searle 1058 1:02:21 4 0:58:56 1133.569 4.0
5 STREAKER 1675 Amy Adams   1146 1:08:10 4 0:59:29 1239.321 5.0
6 2000 22115 Lesley O'Rourke Adam Hampton/Peter Woodroof 1100 1:06:26 4 1:00:24 1207.807 6.0
7 Alto 120 Grahame Smith/Tom Lambert Tom/Jayne Lambert/Jo Wicken 912 0:55:50 4 1:01:13 1015.092 7.0
8 Alto 111 Andy Hockey/Nik Antoniades Nik Antoniades/Andy Hockey 912 0:58:26 4 1:04:04 1062.361 8.0
9 2000 2924 Darren Horton Ken Jarrad 1100 0:54:47 3 1:06:24 1328.002 9.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:48:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 BLAZE 807 Ian Foxwell   1026 0:56:45 5 1:06:22 1026 1.0
2 Alto 120 Grahame Smith/Tom Lambert Tom/Jayne Lambert/Jo Wicken 912 1:03:26 6 1:09:33 955.692 2.0
3 BLAZE 719 Stuart Bailey   1026 0:59:46 5 1:09:54 1080.539 3.0
4 STREAKER 1675 Amy Adams   1146 1:09:50 5 1:13:07 1262.537 4.0
5 LASER 159343 Neil Lamprell   1088 1:06:25 5 1:13:15 1200.767 5.0
6 BLAZE 634 Martin Jones   1026 1:03:50 5 1:14:40 1154.062 6.0
7 BLAZE/FIRE 732 John Hewat   1026 1:04:48 5 1:15:47 1171.538 7.0
8 2000 2924 Darren Horton Ken Jarrad 1100 0:56:43 4 1:17:20 1281.747 8.0
9 2000 22115 Lesley O'Rourke Adam Hampton/Peter Woodroof 1100 0:59:45 4 1:21:29 1350.297 9.0
10 Alto 111 Andy Hockey/Nik Antoniades Nik Antoniades/Andy Hockey 912 1:03:27 5 1:23:29 1147.131 10.0
11 2000 2229 Richard/Rachel Sheridan Rachel Sheridan/Lisa Campbell 1100 1:09:09 4 1:34:18 1562.729 11.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:09:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 BLAZE 807 Ian Foxwell   1026 1:00:54 5 0:59:21 1026 1.0
2 BLAZE 719 Stuart Bailey   1026 1:01:29 5 0:59:56 1035.828 2.0
3 LASER 159343 Neil Lamprell   1088 1:07:41 5 1:02:13 1140.281 3.0
4 Alto 120 Grahame Smith/Tom Lambert Tom/Jayne Lambert/Jo Wicken 912 0:59:15 5 1:04:58 998.202 4.0
5 BLAZE/FIRE 732 John Hewat   1026 1:07:21 5 1:05:39 1134.665 5.0
6 2000 2924 Darren Horton Ken Jarrad 1100 0:59:14 4 1:07:19 1247.401 6.0
7 Alto 111 Andy Hockey/Nik Antoniades Nik Antoniades/Andy Hockey 912 1:03:47 5 1:09:56 1074.576 7.0
8 2000 22115 Lesley O'Rourke Adam Hampton/Peter Woodroof 1100 1:03:09 4 1:11:46 1329.883 8.0
9 2000 2229 Richard/Rachel Sheridan Rachel Sheridan/Lisa Campbell 1100 1:13:17 4 1:23:17 1543.282 9.0
10 Alto 110 Peter Cyriax Felix Hockey 912 1:06:58 4 1:31:47 1410.259 10.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:55:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 BLAZE 807 Ian Foxwell   1026 1:04:19 6 1:02:41 1026 1.0
2 2000 2229 Richard/Rachel Sheridan Rachel Sheridan/Lisa Campbell 1100 0:58:47 5 1:04:08 1125.277 2.0
3 BLAZE 719 Stuart Bailey   1026 1:07:14 6 1:05:32 1072.528 3.0
4 Alto 111 Andy Hockey/Nik Antoniades Nik Antoniades/Andy Hockey 912 1:02:36 6 1:08:38 998.615 4.0
5 BLAZE 749 Steve Tinnams   1026 0:59:31 5 1:09:37 1139.315 5.0
6 Alto 120 Grahame Smith/Tom Lambert Tom/Jayne Lambert/Jo Wicken 912 1:05:30 6 1:11:49 1044.877 6.0
7 2000 22115 Lesley O'Rourke Adam Hampton/Peter Woodroof 1100 1:08:35 5 1:14:49 1312.876 7.0
8 STREAKER 1439 Amanda Randall   1146 0:59:31 4 1:17:54 1424.143 8.0
9 Laser Radial 45088 Lucy Hockey   1122 0:59:02 4 1:18:55 1412.578 9.0
10 LASER 3000 3504 Roo Coward Lucy Hockey/Bert Searle 1058 1:10:09 5 1:19:34 1342.866 10.0
11 LASER 160567 Graham Turner   1088 0:59:26 4 1:21:56 1422.149 11.0
12 2000 2586 Rachel Sheridan Anna Crane 1100 1:07:46 4 1:32:25 1621.553 12.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:20:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2000 2229 Richard/Rachel Sheridan Rachel Sheridan/Lisa Campbell 1100 0:58:24 4 1:06:22 1100 1.0
2 BLAZE 807 Ian Foxwell   1026 1:08:21 5 1:06:37 1029.932 2.0
3 BLAZE 719 Stuart Bailey   1026 1:09:32 5 1:07:46 1047.763 3.0
4 LASER 3000 3504 Roo Coward Lucy Hockey/Bert Searle 1058 1:04:50 4 1:16:36 1221.176 4.0
5 2000 22115 Lesley O'Rourke Adam Hampton/Peter Woodroof 1100 1:08:22 4 1:17:41 1287.728 5.0
6 Alto 111 Andy Hockey/Nik Antoniades Nik Antoniades/Andy Hockey 912 0:57:28 4 1:18:46 1082.42 6.0
7 Alto 119 Richard Metcalfe Chris Metcalfe 912 0:57:58 4 1:19:27 1091.838 7.0
8 2000 2586 Rachel Sheridan Anna Crane 1100 1:10:05 4 1:19:38 1320.063 8.0
9 LASER 160567 Graham Turner   1088 1:11:17 4 1:21:54 1342.666 9.0
10 STREAKER 1439 Amanda Randall   1146 0:56:50 3 1:22:39 1427.321 10.0
11 Laser Radial 45088 Lucy Hockey   1122 0:56:03 3 1:23:16 1407.648 11.0

www.wilsoniansc.org.uk

www.wilsoniansc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com