Bob Dutton Three Race Regatta 2019
Wilsonian S.C.
Results are provisional as of 16:39 on July 1, 2019
Overall
Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PN Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st BLAZE 778 Chris Saunders   1027 3 2 1 6 6
2nd WAYFARER 11170 Brian Lamb Bernard Smith 1102 1 4 2 7 7
3rd ALTO 122 Chris Ashby Ian Parris 926 2 1 4 7 7
4th ALTO 120 David Mason Stuart Mason 926 4 3 3 10 10
5th BLAZE 679 Colin Treadwell   1027 5 5 5 15 15
6th ISO 814 Bob Ladell Stuart 922 6 8 6 20 20
7th V3000 3609 Martin Brown Ben Brown 995 8 6 7 21 21
8th 2000 21914 Andy Hockey Rachelle Hopkins 1112 9 11 8 28 28
9th BLAZE 749 John Tinnams   1027 12 7 10 29 29
10th 2000 21405 Nina Wallis Chris Wallis 1112 10 14 9 33 33
11th LASER RADIAL 172348 Gordon Belcher   1145 15 10 11 36 36
12th 2000 2924 Darren Horton Isabelle 1112 13 12 12 37 37
13th 2000 22115 Lesley O'Rourke Janice Smith 1112 11 13 14 38 38
14th RS 200 936 Jayne Thorpe Paul Thorpe 1046 14 9 20.0 DNS 43 43
15th MIRACLE 3461 Andrew Clarke George 1194 16 16 13 45 45
16th BLAZE 647 John Goudie   1027 7 20.0 DNF 20.0 OCS 47 47
17th 2000 22321 Rachel Sheridan Chris 1112 17 15 15 47 47
18th 2000 22258 Pat Gray Leo Verryt 1112 18 17 20.0 DNS 55 55
19th MUSTO SKIFF 556 Graeme Oliver   849 20.0 DNF 20.0 DNS 20.0 DNS 60 60
Race 1 - 2019-05-19
Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PN Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 WAYFARER 11170 Brian Lamb Bernard Smith 1102 00:40:07 2 00:36:24 1102 1
2 ALTO 122 Chris Ashby Ian Parris 926 00:35:08 2 00:37:56 965.108 2
3 BLAZE 778 Chris Saunders   1027 00:39:17 2 00:38:15 1079.108 3
4 ALTO 120 David Mason Stuart Mason 926 00:35:41 2 00:38:32 980.217 4
5 BLAZE 679 Colin Treadwell   1027 00:39:41 2 00:38:38 1090.096 5
6 ISO 814 Bob Ladell Stuart 922 00:36:04 2 00:39:07 990.747 6
7 BLAZE 647 John Goudie   1027 00:40:40 2 00:39:36 1117.108 7
8 V3000 3609 Martin Brown Ben Brown 995 00:39:34 2 00:39:46 1086.892 8
9 2000 21914 Andy Hockey Rachelle Hopkins 1112 00:46:38 2 00:41:56 1281.012 9
10 2000 21405 Nina Wallis Chris Wallis 1112 00:49:20 2 00:44:22 1355.181 10
11 2000 22115 Lesley O'Rourke Janice Smith 1112 00:49:40 2 00:44:40 1364.337 11
12 BLAZE 749 John Tinnams   1027 00:46:11 2 00:44:58 1268.651 12
13 2000 2924 Darren Horton Isabelle 1112 00:50:20 2 00:45:16 1382.651 13
14 RS 200 936 Jayne Thorpe Paul Thorpe 1046 00:49:32 2 00:47:21 1360.675 14
15 LASER RADIAL 172348 Gordon Belcher   1145 00:54:23 2 00:47:30 1493.904 15
16 MIRACLE 3461 Andrew Clarke George 1194 00:30:13 1 00:50:37 1660.096 16
17 2000 22321 Rachel Sheridan Chris 1112 00:58:48 2 00:52:53 1615.229 17
18 2000 22258 Pat Gray Leo Verryt 1112 00:29:26 1 00:52:56 1617.06 18
19 MUSTO SKIFF 556 Graeme Oliver   849 DNF 2     20
Race 2 - 2019-05-19
Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PN Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 ALTO 122 Chris Ashby Ian Parris 926 00:38:07 3 00:41:10 926 1
2 BLAZE 778 Chris Saunders   1027 00:44:08 3 00:42:58 1072.168 2
3 ALTO 120 David Mason Stuart Mason 926 00:40:17 3 00:43:30 978.637 3
4 WAYFARER 11170 Brian Lamb Bernard Smith 1102 00:49:46 3 00:45:10 1209.023 4
5 BLAZE 679 Colin Treadwell   1027 00:48:26 3 00:47:10 1176.631 5
6 V3000 3609 Martin Brown Ben Brown 995 00:48:37 3 00:48:52 1181.085 6
7 BLAZE 749 John Tinnams   1027 00:50:24 3 00:49:04 1224.409 7
8 ISO 814 Bob Ladell Stuart 922 00:48:15 3 00:52:20 1172.178 8
9 RS 200 936 Jayne Thorpe Paul Thorpe 1046 00:37:10 2 00:53:18 1354.381 9
10 LASER RADIAL 172348 Gordon Belcher   1145 00:40:51 2 00:53:31 1488.605 10
11 2000 21914 Andy Hockey Rachelle Hopkins 1112 00:40:18 2 00:54:22 1468.562 11
12 2000 2924 Darren Horton Isabelle 1112 00:40:41 2 00:54:53 1482.531 12
13 2000 22115 Lesley O'Rourke Janice Smith 1112 00:41:00 2 00:55:18 1494.071 13
14 2000 21405 Nina Wallis Chris Wallis 1112 00:44:38 2 01:00:12 1626.472 14
15 2000 22321 Rachel Sheridan Chris 1112 00:44:44 2 01:00:21 1630.116 15
16 MIRACLE 3461 Andrew Clarke George 1194 00:27:05 1 01:08:03 1973.874 16
17 2000 22258 Pat Gray Leo Verryt 1112 00:28:51 1 01:17:50 2102.631 17
18 BLAZE 647 John Goudie   1027 DNF 3     20
18 MUSTO SKIFF 556 Graeme Oliver   849 DNS 3     20
Race 3 - 2019-05-19
Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PN Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 BLAZE 778 Chris Saunders   1027 00:42:57 3 00:41:49 1027 1
2 WAYFARER 11170 Brian Lamb Bernard Smith 1102 00:48:18 3 00:43:50 1154.927 2
3 ALTO 120 David Mason Stuart Mason 926 00:41:50 3 00:45:11 1000.299 3
4 ALTO 122 Chris Ashby Ian Parris 926 0;42:09 3 0;45;31 1007.871 4
5 BLAZE 679 Colin Treadwell   1027 00:48:27 3 00:47:11 1158.513 5
6 ISO 814 Bob Ladell Stuart 922 00:45:28 3 00:49:19 1087.177 6
7 V3000 3609 Martin Brown Ben Brown 995 00:49:17 3 00:49:32 1178.44 7
8 2000 21914 Andy Hockey Rachelle Hopkins 1112 0;39:55 2 0;53;51 1431.703 8
9 2000 21405 Nina Wallis Chris Wallis 1112 00:40:38 2 00:54:49 1457.407 9
10 BLAZE 749 John Tinnams   1027 00:57:22 3 00:55:52 1371.724 10
11 LASER RADIAL 172348 Gordon Belcher   1145 00:43:20 2 00:56:46 1554.249 11
12 2000 2924 Darren Horton Isabelle 1112 00:42:40 2 00:57:33 1530.338 12
13 MIRACLE 3461 Andrew Clarke George 1194 00:47:24 2 00:59:33 1700.109 13
14 2000 22115 Lesley O'Rourke Janice Smith 1112 00:47:28 2 01:04:02 1702.501 14
15 2000 22321 Rachel Sheridan Chris 1112 00:24:52 1 01:07:05 1783.8 15
16 RS 200 936 Jayne Thorpe Paul Thorpe 1046 DNS 2     20
16 BLAZE 647 John Goudie   1027 OCS 2     20
16 2000 22258 Pat Gray Leo Verryt 1112 DNS 2     20
16 MUSTO SKIFF 556 Graeme Oliver   849 DNS 2     20
Scoring codes used
Code Description Points
DNF Started but did not finish 20
DNS Came to the start area but did not start 20
OCS On course side at start or broke rule 30.1 20
Sailwave Scoring Software 2.19.0
www.sailwave.com