Three Race Regatta 2016

Wilsonian Sailing Club

Results are provisional as of 5 June 2016

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st WAYFARER 10934 Brian Lamb Sam Pygall 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd BLAZE 679 Stuart Bailey   1.0 3.0 3.0 7.0 7.0
3rd 2000 22258 Colin Treadwell Lauren Treadwell 4.0 5.5 2.0 11.5 11.5
4th ALTO 117 Chris Ashby Ian Parris 3.0 5.5 4.0 12.5 12.5
5th BLAZE 75 Adam Hampton   8.0 2.0 6.0 16.0 16.0
6th 2000 22131 Paul Rodgers Paul Thorpe 9.0 4.0 5.0 18.0 18.0
7th STREAKER 1675 Amy Adams   7.0 8.0 8.0 23.0 23.0
8th BLAZE 609 Stewart Robertson   11.0 7.0 7.0 25.0 25.0
9th RS 400 923 Darren Horton Ken Jarrad 6.0 11.0 12.0 29.0 29.0
10th ALTO 120 Grahame Smith Jayne Thorpe 10.0 10.0 13.0 33.0 33.0
11th 2000 21405 Nina Wallis Bernard Smith 17.0 9.0 9.0 35.0 35.0
12th 2000 22115 Lesley O'Rourke Simon McCausland 15.0 13.0 10.0 38.0 38.0
13th BLAZE 3 Charles West   19.0 14.0 11.0 44.0 44.0
14th ALTO 111 Andy Hockey Georgios Rafeletos 18.0 12.0 14.0 44.0 44.0
15th MIRACLE 2666 Andrew Clark Martin McKay 13.0 16.0 15.0 44.0 44.0
16th 2000 2229 Rachel Sheridan Christine Godber 14.0 15.0 17.0 46.0 46.0
17th LASER 4000/ 4000 4496 David Mason Stuart Mason 5.0 22.0 DNS 22.0 DNS 49.0 49.0
18th BUZZ 554 Pat Gray Leo Verryt 21.0 17.0 16.0 54.0 54.0
19th STREAKER 1838 Janice Smith   12.0 22.0 DNF 22.0 DNS 56.0 56.0
20th LASER 191856 Graham Jenkinson   16.0 22.0 DNS 22.0 DNS 60.0 60.0
21st LASER II 8491 Tim Truin Beth Gibbs 20.0 22.0 DNS 22.0 DNS 64.0 64.0

Race 1 - 2016-06-05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 BLAZE 679 Stuart Bailey   11:30:00 12:15:14 0:45:14 4 0:55:23 1021 1.0
2 WAYFARER 10934 Brian Lamb Sam Pygall 11:30:00 12:19:32 0:49:32 4 0:55:56 1118.059 2.0
3 ALTO 117 Chris Ashby Ian Parris 11:30:00 12:21:09 0:51:09 5 0:56:05 923.64 3.0
4 2000 22258 Colin Treadwell Lauren Treadwell 11:30:00 12:20:01 0:50:01 4 0:56:47 1128.969 4.0
5 LASER 4000/ 4000 4496 David Mason Stuart Mason 11:30:00 12:12:57 0:42:57 4 0:58:21 969.461 5.0
6 RS 400 923 Darren Horton Ken Jarrad 11:30:00 12:14:28 0:44:28 4 0:58:57 1003.695 6.0
7 STREAKER 1675 Amy Adams   11:30:00 12:10:38 0:40:38 3 0:59:34 1222.893 7.0
8 BLAZE 75 Adam Hampton   11:30:00 12:19:02 0:49:02 4 1:00:02 1106.773 8.0
9 2000 22131 Paul Rodgers Paul Thorpe 11:30:00 12:10:38 0:40:38 3 1:01:31 1222.893 9.0
10 ALTO 120 Grahame Smith Jayne Thorpe 11:30:00 12:15:14 0:45:14 4 1:02:00 1021 10.0
11 BLAZE 609 Stewart Robertson   11:30:00 12:21:02 0:51:02 4 1:02:29 1151.917 11.0
12 STREAKER 1838 Janice Smith   11:30:00 12:13:10 0:43:10 3 1:03:17 1299.135 12.0
13 MIRACLE 2666 Andrew Clark Martin McKay 11:30:00 12:16:13 0:46:13 3 1:03:40 1390.928 13.0
14 2000 2229 Rachel Sheridan Christine Godber 11:30:00 12:13:10 0:43:10 3 1:05:21 1299.135 14.0
15 2000 22115 Lesley O'Rourke Simon McCausland 11:30:00 12:15:33 0:45:33 3 1:08:57 1370.864 15.0
16 LASER 191856 Graham Jenkinson   11:30:00 12:15:26 0:45:26 3 1:09:09 1367.352 16.0
17 2000 21405 Nina Wallis Bernard Smith 11:30:00 12:15:58 0:45:58 3 1:09:35 1383.404 17.0
18 ALTO 111 Andy Hockey Georgios Rafeletos 11:30:00 12:21:23 0:51:23 4 1:10:26 1159.817 18.0
19 BLAZE 3 Charles West   11:30:00 12:14:32 0:44:32 3 1:12:42 1340.266 19.0
20 LASER II 8491 Tim Truin Beth Gibbs 11:30:00 12:16:41 0:46:41 3 1:13:03 1404.972 20.0
21 BUZZ 554 Pat Gray Leo Verryt 11:30:00 12:15:53 0:45:53 3 1:15:21 1380.896 21.0

Race 2 - 2016-06-05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:53:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 WAYFARER 10934 Brian Lamb Sam Pygall 12:53:00 13:38:18 0:45:18 4 0:40:55 1107 1.0
2 BLAZE 75 Adam Hampton   12:53:00 13:37:25 0:44:25 4 0:43:30 1085.414 2.0
3 BLAZE 679 Stuart Bailey   12:53:00 13:37:48 0:44:48 4 0:43:53 1094.781 3.0
4 2000 22131 Paul Rodgers Paul Thorpe 12:53:00 13:29:53 0:36:53 3 0:44:40 1201.762 4.0
5 2000 22258 Colin Treadwell Lauren Treadwell 12:53:00 13:30:32 0:37:32 3 0:45:27 1222.94 5.5
5 ALTO 117 Chris Ashby Ian Parris 12:53:00 13:34:27 0:41:27 4 0:45:27 1012.917 5.5
7 BLAZE 609 Stewart Robertson   12:53:00 13:40:32 0:47:32 4 0:46:33 1161.576 7.0
8 STREAKER 1675 Amy Adams   12:53:00 13:33:06 0:40:06 3 0:47:01 1306.57 8.0
9 2000 21405 Nina Wallis Bernard Smith 12:53:00 13:32:16 0:39:16 3 0:47:33 1279.417 9.0
10 ALTO 120 Grahame Smith Jayne Thorpe 12:53:00 13:37:41 0:44:41 4 0:49:00 1091.93 10.0
11 RS 400 923 Darren Horton Ken Jarrad 12:53:00 13:39:32 0:46:32 4 0:49:21 1137.139 11.0
12 ALTO 111 Andy Hockey Georgios Rafeletos 12:53:00 13:38:22 0:45:22 4 0:49:45 1108.629 12.0
13 2000 22115 Lesley O'Rourke Simon McCausland 12:53:00 13:34:37 0:41:37 3 0:50:24 1355.987 13.0
14 BLAZE 3 Charles West   12:53:00 13:32:26 0:39:26 3 0:51:30 1284.848 14.0
15 2000 2229 Rachel Sheridan Christine Godber 12:53:00 13:29:13 0:36:13 2 1:05:47 1770.06 15.0
16 MIRACLE 2666 Andrew Clark Martin McKay 12:53:00 13:38:10 0:45:10 2 1:14:39 2207.483 16.0
17 BUZZ 554 Pat Gray Leo Verryt 12:53:00 13:37:18 0:44:18 2 1:27:17 2165.126 17.0
18 LASER 4000/ 4000 4496 David Mason Stuart Mason     DNS       22.0
18 STREAKER 1838 Janice Smith       DNF       22.0
18 LASER 191856 Graham Jenkinson       DNS       22.0
18 LASER II 8491 Tim Truin Beth Gibbs     DNS       22.0

Race 3 - 2016-06-05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:50:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 WAYFARER 10934 Brian Lamb Sam Pygall 13:50:00 14:36:28 0:46:28 4 0:52:28 1107 1.0
2 2000 22258 Colin Treadwell Lauren Treadwell 13:50:00 14:38:22 0:48:22 4 0:54:55 1152.265 2.0
3 BLAZE 679 Stuart Bailey   13:50:00 14:35:12 0:45:12 4 0:55:20 1076.824 3.0
4 ALTO 117 Chris Ashby Ian Parris 13:50:00 14:40:36 0:50:36 5 0:55:29 964.376 4.0
5 2000 22131 Paul Rodgers Paul Thorpe 13:50:00 14:39:54 0:49:54 4 0:56:39 1188.794 5.0
6 BLAZE 75 Adam Hampton   13:50:00 14:36:20 0:46:20 4 0:56:44 1103.824 6.0
7 BLAZE 609 Stewart Robertson   13:50:00 14:36:40 0:46:40 4 0:57:08 1111.765 7.0
8 STREAKER 1675 Amy Adams   13:50:00 14:42:07 0:52:07 4 0:57:18 1241.603 8.0
9 2000 21405 Nina Wallis Bernard Smith 13:50:00 14:42:39 0:52:39 4 0:59:47 1254.309 9.0
10 2000 22115 Lesley O'Rourke Simon McCausland 13:50:00 14:42:48 0:52:48 4 0:59:57 1257.882 10.0
11 BLAZE 3 Charles West   13:50:00 14:39:23 0:49:23 4 1:00:28 1176.485 11.0
12 RS 400 923 Darren Horton Ken Jarrad 13:50:00 14:36:10 0:46:10 4 1:01:12 1099.853 12.0
13 ALTO 120 Grahame Smith Jayne Thorpe 13:50:00 14:34:59 0:44:59 4 1:01:39 1071.662 13.0
14 ALTO 111 Andy Hockey Georgios Rafeletos 13:50:00 14:35:46 0:45:46 4 1:02:44 1090.324 14.0
15 MIRACLE 2666 Andrew Clark Martin McKay 13:50:00 14:35:39 0:45:39 3 1:02:53 1450.059 15.0
16 BUZZ 554 Pat Gray Leo Verryt 13:50:00 14:41:36 0:51:36 4 1:03:33 1229.294 16.0
17 2000 2229 Rachel Sheridan Christine Godber 13:50:00 14:32:30 0:42:30 3 1:04:20 1350 17.0
18 LASER 4000/ 4000 4496 David Mason Stuart Mason     DNS       22.0
18 STREAKER 1838 Janice Smith       DNS       22.0
18 LASER 191856 Graham Jenkinson       DNS       22.0
18 LASER II 8491 Tim Truin Beth Gibbs     DNS       22.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 22
DNSCame to the start area but did not start 22



Sailwave Scoring Software 2.19.0
www.sailwave.com