Spring points 2018
Wilsonian Sailing Club
Results are provisional as of 21:00 on April 30, 2018
Fast handicap Fleet
Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st Fast handicap MUSTO SKIFF 568 Andy Peake   849 (16.00 DNC) (16.00 DNC) (16.00 DNC) 2 1 1 1 53 5
2nd Fast handicap ALTO 122 Chris Ashby Ian Parris 920 1 2 2 -3 -3 3 (12.00 DNF) 26 8
3rd Fast handicap ALTO 120 David Mason Stuart Mason 920 2 1 3 4 (16.00 DNC) -6 (16.00 DNC) 48 10
4th Fast handicap ALTO 118 Tim Kift/Jo Wicken Jo Wicken/David Fenech 920 (16.00 DNC) 3 4 5 4 -7 (12.00 DNF) 51 16
5th Fast handicap OSPREY 1353 John Shenton Steve Offer 928 (16.00 DNC) 5 5 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 5 3 66 18
6th Fast handicap MUSTO SKIFF 539 Neil Ashby   849 (16.00 DNC) -9 6 (16.00 DNC) 7.00 DNF 4 2 60 19
7th Fast handicap MUSTO SKIFF 419 Richard Smith   849 (16.00 DNC) 6 8 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 2 4 68 20
8th Fast handicap V3000 3605 David Fenech Alison Williams 995 (16.00 DNC) 12.00 DNF 1 1 7.00 DNF (16.00 DNC) (16.00 DNC) 69 21
9th Fast handicap ALTO 111 Andy Hockey Rachelle Hopkins 920 5.00 DNF 4 11.00 DNF (16.00 DNC) (16.00 DNC) 11 (12.00 DNF) 75 31
10th Fast handicap MUSTO SKIFF 545 Nick Lett   849 (16.00 DNC) 8 7 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 9 7 79 31
11th Fast handicap MUSTO SKIFF 160 Grahame Smith   849 5.00 DNF -10 9 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 10 8 74 32
12th Fast handicap MUSTO SKIFF 545 Graheme Oliver   849 (16.00 DNC) (16.00 DNC) (16.00 DNC) 8.00 DNF 2 16.00 DNC 16.00 DNC 90 42
13th Fast handicap V3000 3608 Martin Brown Ben Brown 995 (16.00 DNC) 7 (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 8 16.00 DNC 95 47
14th Fast handicap MUSTO SKIFF 547 Sergei   849 (16.00 DNC) (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 12 6 98 50
15th Fast handicap RS 400 963 Adam Whitehouse Lucy Hockey 942 (16.00 DNC) (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 15.00 DNF 5 100 52
16th Fast handicap MUSTO SKIFF 216 Martin Jones   849 (16.00 DNC) (16.00 DNC) (16.00 DNC) 6 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 102 54
17th Fast handicap VORTEX 1156 Simon Middleeton   914 (16.00 DNC) (16.00 DNC) (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 13 16.00 DNC 109 61
Medium handicap Fleet
Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st Medium handicap BLAZE 810 Chris Saunders   1027 -4 (9.00 DNC) (9.00 DNC) 1 1 1 1 26 4
2nd Medium handicap RS 100 8.4 256 Stuart Bailey   1008 1 2 1 (9.00 DNC) (9.00 DNC) -5 5 32 9
3rd Medium handicap WAYFARER 11170 Brian Lamb D Morton/Kevin Downard/John Speers 1102 2 1 2 (9.00 DNC) (9.00 DNC) -4 4 31 9
4th Medium handicap BLAZE 609 Stewart Robertson   1027 -5 (9.00 DNC) (9.00 DNC) 2 3 3 3 34 11
5th Medium handicap BLAZE 715 Neil Lamprell   1027 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 2 2 49 22
6th Medium handicap BLAZE 732 John Hewat   1027 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 3 2 9.00 DNC 9.00 DNC 50 23
7th Medium handicap HALO 592 Alastair Smith   1010 3 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 57 30
8th Medium handicap BLAZE 737 Charles West   1027 6 (9.00 DNC) (9.00 DNC) 6.00 DNF (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 57 30
9th Medium handicap V3000 3608 Martin Brown Ben Brown 995 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 6.00 DNF 9.00 DNC 9.00 DNC 7.00 DNF 58 31
10th Medium handicap BLAZE 749 John Tinnams   1027 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 6 9.00 DNC 60 33
11th Medium handicap RS 200 936 Jayne Thorpe Paul Thorpe 1046 7 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 61 34
Slow handicap Fleet
Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st Slow handicap STREAKER 1774 Martin Smith   1128 1 1 1 2 (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) 35 5
2nd Slow handicap LASER RADIAL 166417 Martin Vinton   1142 2 -4 2 4 1 (10.00 DNC) (10.00 DNC) 33 9
3rd Slow handicap STREAKER 1818 Amanda Randall   1128 3 (10.00 DNC) (10.00 DNC) 3 2 (10.00 DNC) 10.00 DNC 48 18
4th Slow handicap MIRACLE 2110 Andrew White   1200 5 (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) 10.00 DNC 1 10.00 DNC 56 26
5th Slow handicap BLAZE 531 Brian Drewery   1027 (10.00 DNC) 2 (10.00 DNC) 5 (10.00 DNC) 10.00 DNC 10.00 DNC 57 27
6th Slow handicap STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1128 4 5 8.00 DNF (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) 10.00 DNC 57 27
7th Slow handicap BYTE No number Isabelle Hill   1190 (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) 6 3 10.00 DNC 10.00 DNC 59 29
8th Slow handicap LASER RADIAL 18 Zoe Ralph   1142 (10.00 DNC) 7 3 (10.00 DNC) (10.00 DNC) 10.00 DNC 10.00 DNC 60 30
9th Slow handicap STREAKER 1965 Martin Jessop   1128 (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) 1 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 61 31
10th Slow handicap STREAKER 1439 Chris Wallis   1128 (10.00 DNC) 6 5 (10.00 DNC) (10.00 DNC) 10.00 DNC 10.00 DNC 61 31
11th Slow handicap SOLO 3753 Steve Dixon   1143 (10.00 DNC) 8 4 (10.00 DNC) (10.00 DNC) 10.00 DNC 10.00 DNC 62 32
12th Slow handicap LASER RADIAL 130732 Harry Downard   1142 (10.00 DNC) 3 (10.00 DNC) (10.00 DNC) 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 63 33
13th Slow handicap RS 800 1045 Sergei Alex 799 (10.00 DNC) (10.00 DNC) 6 (10.00 DNC) 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 66 36
14th Slow handicap NATIONAL 12 1913 David Thornelow   1064 (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 70 40
2000 Fleet
Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st 2000 2000 2643 David Vettergreen Janice Smith 1109 (6.00 DNC) 1 1 1 1 (6.00 DNC) (6.00 DNC) 22 4
2nd 2000 2000 21405 Nina Wallis Lucy Hockey/Chris Wallis 1109 (6.00 DNC) -2 2 (6.00 DNC) 2 1 2 21 7
3rd 2000 2000 2586 Kevin Downard Hannah Downard 1109 (6.00 DNC) (6.00 DNC) (6.00 DNC) 6.00 DNC 6.00 DNC 2 1 33 15
4th 2000 2000 22115 Lesley O'Rourke Anna Crane/David Thornelow 1109 (6.00 DNC) (6.00 DNC) (6.00 DNC) 2 4 6.00 DNC 6.00 DNC 36 18
5th 2000 2000 22258 Pat Gray   1109 (6.00 DNC) (6.00 DNC) (6.00 DNC) 3 3 6.00 DNC 6.00 DNC 36 18
6th 2000 2000 Club boat Rachel Sheridan Lucy Hockey 1109 2.00 DNF (6.00 DNC) (6.00 DNC) (6.00 DNC) 6.00 DNC 6.00 DNC 6.00 DNC 38 20
7th 2000 2000 21914 Lucy Hockey Rachelle 1109 (6.00 DNC) (6.00 DNC) (6.00 DNC) 4 6.00 DNC 6.00 DNC 6.00 DNC 40 22
Laser Fleet
Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st Laser LASER RADIAL 130732 Harry Downard   1142 (6.00 DNC) (6.00 DNC) -1 1 1 1 1 17 4
2nd Laser LASER 191806 Graham Jenkinson   1098 3.00 DNF 2 -4 2 3.00 DNF (6.00 DNC) (6.00 DNC) 26 10
3rd Laser LASER RADIAL 172348 Gordon Belcher   1142 (6.00 DNC) 1 3 (6.00 DNC) (6.00 DNC) 6.00 DNC 6.00 DNC 34 16
4th Laser NATIONAL 12 1913 David Thornelow   1064 1 (6.00 DNC) (6.00 DNC) 5.00 DNF (6.00 DNC) 6.00 DNC 6.00 DNC 36 18
5th Laser LASER 182530 Steven Ray   1098 (6.00 DNC) (6.00 DNC) 2 (6.00 DNC) 6.00 DNC 6.00 DNC 6.00 DNC 38 20
6th Laser STREAKER 1818 Robert Crane   1128 (6.00 DNC) (6.00 DNC) (6.00 DNC) 3 6.00 DNC 6.00 DNC 6.00 DNC 39 21
Race 9 - Fast handicap Fleet - 2018-04-30
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast handicap MUSTO SKIFF 568 Andy Peake   849   00:53:15 01:02:43 849 1
2 Fast handicap MUSTO SKIFF 419 Richard Smith   849   00:56:09 01:06:08 895.237 2
3 Fast handicap ALTO 122 Chris Ashby Ian Parris 920   01:02:10 01:07:34 991.164 3
4 Fast handicap MUSTO SKIFF 539 Neil Ashby   849   00:58:43 01:09:10 936.159 4
5 Fast handicap OSPREY 1353 John Shenton Steve Offer 928   01:05:58 01:11:05 1051.75 5
6 Fast handicap ALTO 120 David Mason Stuart Mason 920   01:06:11 01:11:56 1055.205 6
7 Fast handicap ALTO 118 Tim Kift/Jo Wicken Jo Wicken/David Fenech 920   01:07:38 01:13:31 1078.323 7
8 Fast handicap V3000 3608 Martin Brown Ben Brown 995   01:15:08 01:15:31 1197.9 8
9 Fast handicap MUSTO SKIFF 545 Nick Lett   849   01:05:45 01:17:27 1048.296 9
10 Fast handicap MUSTO SKIFF 160 Grahame Smith   849   01:06:32 01:18:22 1060.785 10
11 Fast handicap ALTO 111 Andy Hockey Rachelle Hopkins 920   01:12:12 01:18:29 1151.132 11
12 Fast handicap MUSTO SKIFF 547 Sergei   849   01:07:20 01:19:19 1073.54 12
13 Fast handicap VORTEX 1156 Simon Middleeton   914   01:20:46 01:28:22 1287.716 13
14 Fast handicap RS 400 963 Adam Whitehouse Lucy Hockey 942   DNF     15
Race 10 - Fast handicap Fleet - 2018-04-30
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast handicap MUSTO SKIFF 568 Andy Peake   849   01:11:16 01:23:57 849 1
2 Fast handicap MUSTO SKIFF 539 Neil Ashby   849   01:20:07 01:34:22 954.43 2
3 Fast handicap OSPREY 1353 John Shenton Steve Offer 928   01:29:35 01:36:32 1067.207 3
4 Fast handicap MUSTO SKIFF 419 Richard Smith   849   01:22:25 01:37:04 981.83 4
5 Fast handicap RS 400 963 Adam Whitehouse Lucy Hockey 942   01:32:24 01:38:05 1100.761 5
6 Fast handicap MUSTO SKIFF 547 Sergei   849   01:27:20 01:42:52 1040.402 6
7 Fast handicap MUSTO SKIFF 545 Nick Lett   849   01:34:01 01:50:44 1120.021 7
8 Fast handicap MUSTO SKIFF 160 Grahame Smith   849   01:36:40 01:53:52 1151.59 8
9 Fast handicap ALTO 122 Chris Ashby Ian Parris 920   DNF     12
9 Fast handicap ALTO 118 Tim Kift/Jo Wicken Jo Wicken/David Fenech 920   DNF     12
9 Fast handicap ALTO 111 Andy Hockey Rachelle Hopkins 920   DNF     12
Race 9 - Medium handicap Fleet - 2018-04-30
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Medium handicap BLAZE 810 Chris Saunders   1027   00:48:43 00:47:26 1027 1
2 Medium handicap BLAZE 715 Neil Lamprell   1027   00:54:35 00:53:09 1150.676 2
3 Medium handicap BLAZE 609 Stewart Robertson   1027   00:55:16 00:53:49 1165.081 3
4 Medium handicap WAYFARER 11170 Brian Lamb D Morton/Kevin Downard/John Speers 1102   01:02:38 00:56:50 1320.378 4
5 Medium handicap RS 100 8.4 256 Stuart Bailey   1008   00:58:41 00:58:13 1237.108 5
6 Medium handicap BLAZE 749 John Tinnams   1027   01:04:16 01:02:35 1354.811 6
Race 10 - Medium handicap Fleet - 2018-04-30
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Medium handicap BLAZE 810 Chris Saunders   1027   00:46:05 00:44:52 1027 1
2 Medium handicap BLAZE 715 Neil Lamprell   1027   00:50:01 00:48:42 1114.657 2
3 Medium handicap BLAZE 609 Stewart Robertson   1027   00:57:50 00:56:19 1288.857 3
4 Medium handicap WAYFARER 11170 Brian Lamb D Morton/Kevin Downard/John Speers 1102   01:02:08 00:56:23 1384.686 4
5 Medium handicap RS 100 8.4 256 Stuart Bailey   1008   01:03:31 01:03:01 1415.514 5
6 Medium handicap V3000 3608 Martin Brown Ben Brown 995   DNF     7
Race 9 - Slow handicap Fleet - 2018-04-30
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow handicap MIRACLE 2110 Andrew White   1200 1 1
Race 10 - Slow handicap Fleet - 2018-04-30
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
Race 9 - 2000 Fleet - 2018-04-30
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 2000 2000 21405 Nina Wallis Lucy Hockey/Chris Wallis 1109 1 1
2 2000 2000 2586 Kevin Downard Hannah Downard 1109 2 2
Race 10 - 2000 Fleet - 2018-04-30
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 2000 2000 2586 Kevin Downard Hannah Downard 1109 1 1
2 2000 2000 21405 Nina Wallis Lucy Hockey/Chris Wallis 1109 2 2
Race 9 - Laser Fleet - 2018-04-30
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser LASER RADIAL 130732 Harry Downard   1142 1 1
Race 10 - Laser Fleet - 2018-04-30
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser LASER RADIAL 130732 Harry Downard   1142 1 1
Sailwave Scoring Software 2.19.0
www.sailwave.com