event burgee venue burgee

Medway Dinghy Regatta 2015

Wilsonian Sailing Club

Results are provisional as of 16:02 on July 20, 2015

Contents

2000 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Nett
1st 2000 2000 22258 Wilsonian SC Colin Treadwell Lauren Campbell 1100 (2.0) 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd 2000 2000 2229 Wilsonian SC Simon Conway James Hardy 1100 1.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) 5.0
3rd 2000 2000 21231 Erith YC Jonathan Schofield Adam Bermingham 1100 (7.0) 3.0 3.0 2.0 8.0
4th 2000 2000 21792 Wilsonian SC Roy Winnett Geoff Lambert 1100 3.0 4.0 (8.0) 3.0 10.0
5th 2000 2000 22115 Wilsonian SC Lesley O'Rourke Natalie O'Rourke 1100 4.0 (5.0) 5.0 4.0 13.0
6th 2000 2000 21231 Erith YC Ed Sumner Phil Richardson 1100 5.0 (7.0) 6.0 5.0 16.0
7th 2000 2000 2884 Erith YC Alan Thomas Janice Thomas 1100 6.0 6.0 (7.0) 7.0 19.0
8th 2000 2000 21914 Wilsonian SC Andy Hockey Lucy Hockey 1100 (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 6.0 21.0
9th 2000 2000 21314 Wilsonian SC Paul Thorpe Nicola Smith 1100 8.0 (9.0) 9.0 8.0 25.0
10th 2000 2000 2670 Erith YC Hugh O'Byrne Paul Gately 1100 10.0 DNF 8.0 10.0 (11.0 DNC) 28.0

Junior Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Nett
1st Junior LASER RADIAL 172811 Wilsonian SC Richard Tutt   1135 2.0 1.0 (3.0) 1.0 4.0
2nd Junior LASER 130732 Wilsonian SC James Downard   1091 1.0 2.0 6.5 (23.0 DNF) 9.5
3rd Junior LASER RADIAL 142114 Wilsonian SC Morgan Tindall   1135 (11.0) 3.0 6.5 2.0 11.5
4th Junior TOPPER 44304 Wilsonian SC Jem Causer   1340 7.0 9.0 2.0 (14.0) 18.0
5th Junior TOPPER 31566 Wilsonian SC Harry Downard   1340 5.0 8.0 5.0 (10.0) 18.0
6th Junior TOPPER ? Erith YC Megan Gately   1340 (9.0) 7.0 9.0 6.0 22.0
7th Junior LASER ? Erith YC Angus Gunn   1091 8.0 12.0 (16.0) 4.0 24.0
8th Junior RS VENTURE 111 Ahoy Centre Colm O'Hagan Elia Daley 1120 3.0 14.0 (15.0) 8.0 25.0
9th Junior LASER RADIAL 136549 Wilsonian SC Benjamin Harris   1135 12.0 5.0 (20.0) 9.0 26.0
10th Junior LASER 4.7 200656 Wilsonian SC Ellie Harris   1195 17.0 (19.0) 8.0 3.0 28.0
11th Junior RS VISION A11 Ahoy Centre Ivan Wilton Tregear Arthur Holton 1134 4.0 11.0 (25.0 RET) 16.0 31.0
12th Junior LASER 4.7 102205 Wilsonian SC Hannah Downard   1195 14.0 (21.0) 10.0 7.0 31.0
13th Junior LASER RADIAL 158096 Wilsonian SC Tazmin Tindall   1135 (15.0) 6.0 11.0 15.0 32.0
14th Junior TOPPER ? Erith YC Harry Gately   1340 6.0 13.0 13.0 (23.0 DNF) 32.0
15th Junior RS VISION ? Ahoy Centre Brodie McBride Stephanie Daley 1134 (22.0) 10.0 12.0 11.0 33.0
16th Junior LASER RADIAL 171715 Wilsonian SC Miles Eason   1135 (20.0) 4.0 19.0 12.0 35.0
17th Junior TOPPER 15825 Medway YC Anna Breare   1340 (27.0 DNC) 27.0 DNC 4.0 5.0 36.0
18th Junior LASER RADIAL 51479 Wilsonian SC Oliver Polhill   1135 16.0 15.0 (17.0) 13.0 44.0
19th Junior TOPPER 46777 Erith YC Rosie Arrowsmith   1340 13.0 16.0 (18.0) 18.0 47.0
20th Junior TOPPER 23637 Medway YC Rowan Ellerby   1340 19.0 17.0 14.0 (23.0 DNF) 50.0
21st Junior TOPPER 37203 Medway YC Charlie Baker   1340 (27.0 DNC) 27.0 DNC 1.0 27.0 DNC 55.0
22nd Junior RS FEVA XL 4044 Wilsonian SC Esther Naybour Quenex Lempmere 1233 10.0 20.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 57.0
23rd Junior BYTE ? Wilsonian SC William Phillips   1190 18.0 22.0 21.0 (27.0 DNC) 61.0
24th Junior LASER STRATOS A1 Ahoy Centre Tom Alcober Reagan Harris 1092 (23.0) 23.0 22.0 17.0 62.0
25th Junior TOPPER 22918 Erith YC Matthew Gordon   1340 21.0 18.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 66.0
26th Junior LASER 172823 Medway YC Myles Ellerby   1091 24.0 (25.0 DNF) 23.0 23.0 DNF 70.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
RETRetired after finishing 25

www.WilsonianSC.org.uk

www.medwayya.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.0
www.sailwave.com