event burgee venue burgee

Medway Dinghy Regatta 2012

Wilsonian Sailing Club

Results as of 10:34 on July 14, 2012

Fast handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st CANOE INT 265 Wilsonian SC Mark Goodchild   905 1 1 (5) 3 5
2nd ALTO 119 Wilsonian SC Tim Kift Jo Wicken 925 4 (5) 2 1 7
3rd CANOE INT 278 HISC Simon Allen   905 2 4 (7) 2 8
4th BUZZ 1000 Wilsonian SC Stuart Bailey Zoe Bailey 1003 (10) 2 1 7 10
5th OSPREY 1182 Wilsonian SC Paul Heather Jonathan Osgood 944 (13) 8 5 6 19
6th OSPREY 1336 Carvington SC Duncan Evans Cavin Vaughan 944 (14) 7 9 5 21
7th ALTO 107 Deben Y C Robert Adams Thomas Adams 925 11 10 3 (25 DNS) 24
8th ALTO 115 Wilsonian SC Alex LeGassick Nicolas Soellner 925 8 9 8 (10) 25
9th RS 300 348 Wilsonian SC Matthew Wynn   1000 (16) 6 12 8 26
10th MUSTO SKIFF 363 Sunderland YC Graeme Oliver   860 3 3 (25 DNS) 25 DNS 31
11th RS 800 982 Wilsonian SC Aaron Smith Alex Rodgers 820 (18) 16 15 4 35
12th ISO 1190 Calshot SC Colin Snook Alison Revitt 926 15 12 10 (25 DNS) 37
13th RS 700 725 Wilsonian SC Martin Jones   860 12 (18) 13 13 38
14th BUZZ 921 Seafarers SC Michael Stanier Nathan Stanier 1003 (17) 17 11 12 40
15th ALTO 117 Wilsonian SC Chris Ashby Mick Smith 925 5 14 (25 DNS) 25 DNS 44
16th RS 800 1122 Wilsonian SC Ian Parris Ed LeGassick 820 6 13 (25 DNS) 25 DNS 44
17th RS 800 953 Wilsonian SC Andrew Pickrell Adam Smith 820 9 11 (25 DNS) 25 DNS 45
18th RS 700 839 Wilsonian SC Nick Lett   860 (25 DNF) 21 16 9 46
19th RS 800 978 Wilsonian SC Grahame Smith Nicola Smith 820 7 15 (25 DNS) 25 DNS 47
20th OSPREY 1171 Broxbourne SC Stephen Carmichael Walter Santer 944 (19) 19 17 11 47
21st BUZZ 965 Wilsonian SC Peter Horner David Brooker 1003 (25 DNS) 25 DNS 6 25 DNS 56
22nd RS 800 1196 Stokesbay SC Andrew Smith Simon Hedley 820 (25 DNF) 20 18 25 DNS 63
23rd BUZZ 1079 Wilsonian SC Nicholas Humberstone Danny Humberstone 1003 (25 DNS) 25 DNS 14 25 DNS 64
24th LASER 4000 4281 Erith Y C Ed Sumner Phil Richardson 911 20 (25 DNS) 25 DNS 25 DNS 70

R1 - Fast handicap Fleet - Saturday at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:5:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 CANOE INT 265 Wilsonian SC Mark Goodchild   905 1:05:33 1:12:26 1
2 CANOE INT 278 HISC Simon Allen   905 1:10:08 1:17:30 2
3 MUSTO SKIFF 363 Sunderland YC Graeme Oliver   860 1:08:26 1:19:34 3
4 ALTO 119 Wilsonian SC Tim Kift Jo Wicken 925 1:17:25 1:23:42 4
5 ALTO 117 Wilsonian SC Chris Ashby Mick Smith 925 1:18:19 1:24:40 5
6 RS 800 1122 Wilsonian SC Ian Parris Ed LeGassick 820 1:10:12 1:25:37 6
7 RS 800 978 Wilsonian SC Grahame Smith Nicola Smith 820 1:10:24 1:25:51 7
8 ALTO 115 Wilsonian SC Alex LeGassick Nicolas Soellner 925 1:19:44 1:26:12 8
9 RS 800 953 Wilsonian SC Andrew Pickrell Adam Smith 820 1:10:52 1:26:25 9
10 BUZZ 1000 Wilsonian SC Stuart Bailey Zoe Bailey 1003 1:28:14 1:27:58 10
11 ALTO 107 Deben Y C Robert Adams Thomas Adams 925 1:22:47 1:29:30 11
12 RS 700 725 Wilsonian SC Martin Jones   860 1:18:33 1:31:20 12
13 OSPREY 1182 Wilsonian SC Paul Heather Jonathan Osgood 944 1:26:19 1:31:26 13
14 OSPREY 1336 Carvington SC Duncan Evans Cavin Vaughan 944 1:26:29 1:31:37 14
15 ISO 1190 Calshot SC Colin Snook Alison Revitt 926 1:26:56 1:33:53 15
16 RS 300 348 Wilsonian SC Matthew Wynn   1000 1:36:59 1:36:59 16
17 BUZZ 921 Seafarers SC Michael Stanier Nathan Stanier 1003 1:39:59 1:39:41 17
18 RS 800 982 Wilsonian SC Aaron Smith Alex Rodgers 820 1:24:55 1:43:33 18
19 OSPREY 1171 Broxbourne SC Stephen Carmichael Walter Santer 944 1:42:29 1:48:34 19
20 LASER 4000 4281 Erith Y C Ed Sumner Phil Richardson 911 1:42:47 1:52:49 20
21 RS 700 839 Wilsonian SC Nick Lett   860 DNF   25
21 BUZZ 965 Wilsonian SC Peter Horner David Brooker 1003 DNS   25
21 RS 800 1196 Stokesbay SC Andrew Smith Simon Hedley 820 DNF   25
21 BUZZ 1079 Wilsonian SC Nicholas Humberstone Danny Humberstone 1003 DNS   25

R2 - Fast handicap Fleet - Saturday at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 0:5:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 CANOE INT 265 Wilsonian SC Mark Goodchild   905 1:31:15 1:40:50 1
2 BUZZ 1000 Wilsonian SC Stuart Bailey Zoe Bailey 1003 1:43:03 1:42:45 2
3 MUSTO SKIFF 363 Sunderland YC Graeme Oliver   860 1:29:06 1:43:36 3
4 CANOE INT 278 HISC Simon Allen   905 1:34:19 1:44:13 4
5 ALTO 119 Wilsonian SC Tim Kift Jo Wicken 925 1:36:37 1:44:27 5
6 RS 300 348 Wilsonian SC Matthew Wynn   1000 1:44:43 1:44:43 6
7 OSPREY 1336 Carvington SC Duncan Evans Cavin Vaughan 944 1:42:24 1:48:28 7
8 OSPREY 1182 Wilsonian SC Paul Heather Jonathan Osgood 944 1:43:12 1:49:19 8
9 ALTO 115 Wilsonian SC Alex LeGassick Nicolas Soellner 925 1:42:06 1:50:23 9
10 ALTO 107 Deben Y C Robert Adams Thomas Adams 925 1:42:53 1:51:14 10
11 RS 800 953 Wilsonian SC Andrew Pickrell Adam Smith 820 1:31:15 1:51:17 11
12 ISO 1190 Calshot SC Colin Snook Alison Revitt 926 1:44:18 1:52:38 12
13 RS 800 1122 Wilsonian SC Ian Parris Ed LeGassick 820 1:33:15 1:53:43 13
14 ALTO 117 Wilsonian SC Chris Ashby Mick Smith 925 1:45:41 1:54:15 14
15 RS 800 978 Wilsonian SC Grahame Smith Nicola Smith 820 1:36:46 1:58:00 15
16 RS 800 982 Wilsonian SC Aaron Smith Alex Rodgers 820 1:36:52 1:58:08 16
17 BUZZ 921 Seafarers SC Michael Stanier Nathan Stanier 1003 2:00:07 1:59:45 17
18 RS 700 725 Wilsonian SC Martin Jones   860 1:45:28 2:02:38 18
19 OSPREY 1171 Broxbourne SC Stephen Carmichael Walter Santer 944 1:56:59 2:03:55 19
20 RS 800 1196 Stokesbay SC Andrew Smith Simon Hedley 820 1:41:44 2:04:04 20
21 RS 700 839 Wilsonian SC Nick Lett   860 1:50:40 2:08:41 21
22 BUZZ 965 Wilsonian SC Peter Horner David Brooker 1003 DNS   25
22 BUZZ 1079 Wilsonian SC Nicholas Humberstone Danny Humberstone 1003 DNS   25
22 LASER 4000 4281 Erith Y C Ed Sumner Phil Richardson 911 DNS   25

R3 - Fast handicap Fleet - Sunday at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:5:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 BUZZ 1000 Wilsonian SC Stuart Bailey Zoe Bailey 1003 1:22:25 1:22:10 1
2 ALTO 119 Wilsonian SC Tim Kift Jo Wicken 925 1:17:52 1:24:11 2
3 ALTO 107 Deben Y C Robert Adams Thomas Adams 925 1:18:27 1:24:49 3
4 CANOE INT 265 Wilsonian SC Mark Goodchild   905 1:16:55 1:24:59 5
4 OSPREY 1182 Wilsonian SC Paul Heather Jonathan Osgood 944 1:20:13 1:24:59 5
6 BUZZ 965 Wilsonian SC Peter Horner David Brooker 1003 1:25:52 1:25:37 6
7 CANOE INT 278 HISC Simon Allen   905 1:18:04 1:26:16 7
8 ALTO 115 Wilsonian SC Alex LeGassick Nicolas Soellner 925 1:19:57 1:26:26 8
9 OSPREY 1336 Carvington SC Duncan Evans Cavin Vaughan 944 1:24:50 1:29:52 9
10 ISO 1190 Calshot SC Colin Snook Alison Revitt 926 1:24:45 1:31:31 10
11 BUZZ 921 Seafarers SC Michael Stanier Nathan Stanier 1003 1:33:16 1:32:59 11
12 RS 300 348 Wilsonian SC Matthew Wynn   1000 1:33:46 1:33:46 12
13 RS 700 725 Wilsonian SC Martin Jones   860 1:21:18 1:34:32 13
14 BUZZ 1079 Wilsonian SC Nicholas Humberstone Danny Humberstone 1003 1:35:27 1:35:10 14
15 RS 800 982 Wilsonian SC Aaron Smith Alex Rodgers 820 1:18:16 1:35:27 15
16 RS 700 839 Wilsonian SC Nick Lett   860 1:24:11 1:37:53 16
17 OSPREY 1171 Broxbourne SC Stephen Carmichael Walter Santer 944 1:34:37 1:40:14 17
18 RS 800 1196 Stokesbay SC Andrew Smith Simon Hedley 820 1:22:58 1:41:11 18
19 MUSTO SKIFF 363 Sunderland YC Graeme Oliver   860 DNS   25
19 ALTO 117 Wilsonian SC Chris Ashby Mick Smith 925 DNS   25
19 RS 800 1122 Wilsonian SC Ian Parris Ed LeGassick 820 DNS   25
19 RS 800 953 Wilsonian SC Andrew Pickrell Adam Smith 820 DNS   25
19 RS 800 978 Wilsonian SC Grahame Smith Nicola Smith 820 DNS   25
19 LASER 4000 4281 Erith Y C Ed Sumner Phil Richardson 911 DNS   25

R4 - Fast handicap Fleet - Sunday at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:5:00
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 ALTO 119 Wilsonian SC Tim Kift Jo Wicken 925 1:00:52 1:05:48 1
2 CANOE INT 278 HISC Simon Allen   905 1:01:41 1:08:10 2
3 CANOE INT 265 Wilsonian SC Mark Goodchild   905 1:01:59 1:08:29 3
4 RS 800 982 Wilsonian SC Aaron Smith Alex Rodgers 820 0:57:15 1:09:49 4
5 OSPREY 1336 Carvington SC Duncan Evans Cavin Vaughan 944 1:06:18 1:10:14 5
6 OSPREY 1182 Wilsonian SC Paul Heather Jonathan Osgood 944 1:06:19 1:10:15 6
7 BUZZ 1000 Wilsonian SC Stuart Bailey Zoe Bailey 1003 1:12:35 1:12:22 7
8 RS 300 348 Wilsonian SC Matthew Wynn   1000 1:12:57 1:12:57 8
9 RS 700 839 Wilsonian SC Nick Lett   860 1:05:16 1:15:53 9
10 ALTO 115 Wilsonian SC Alex LeGassick Nicolas Soellner 925 1:10:26 1:16:09 10
11 OSPREY 1171 Broxbourne SC Stephen Carmichael Walter Santer 944 1:12:07 1:16:24 11
12 BUZZ 921 Seafarers SC Michael Stanier Nathan Stanier 1003 1:17:14 1:17:00 12
13 RS 700 725 Wilsonian SC Martin Jones   860 1:10:53 1:22:25 13
14 ALTO 107 Deben Y C Robert Adams Thomas Adams 925 DNS   25
14 MUSTO SKIFF 363 Sunderland YC Graeme Oliver   860 DNS   25
14 ISO 1190 Calshot SC Colin Snook Alison Revitt 926 DNS   25
14 ALTO 117 Wilsonian SC Chris Ashby Mick Smith 925 DNS   25
14 RS 800 1122 Wilsonian SC Ian Parris Ed LeGassick 820 DNS   25
14 RS 800 953 Wilsonian SC Andrew Pickrell Adam Smith 820 DNS   25
14 RS 800 978 Wilsonian SC Grahame Smith Nicola Smith 820 DNS   25
14 BUZZ 965 Wilsonian SC Peter Horner David Brooker 1003 DNS   25
14 RS 800 1196 Stokesbay SC Andrew Smith Simon Hedley 820 DNS   25
14 BUZZ 1079 Wilsonian SC Nicholas Humberstone Danny Humberstone 1003 DNS   25
14 LASER 4000 4281 Erith Y C Ed Sumner Phil Richardson 911 DNS   25

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNFStarted but did not finish25
DNSCame to the start area but did not start25

www.WilsonianSC.org.uk

www.medwayya.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com