Summer points PM 2016

Wilsonian Sailing Club

Results are provisional as of 9:42 on September 26, 2016

Fast handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Total Nett
1st Fast handicap ALTO 117 Chris Ashby/Grahame Smith/Richard Tutt Ian Parris 912 (2.00) (3.00) 1.00 1.00 (3.00) 1.00 1.00 1.00 (9.00 DNC) 22.00 5.00
2nd Fast handicap ALTO 110 Tim Kift/Jo Wicken Jo Wicken/Lesley LeGassick 912 (9.00 DNC) 2.00 (9.00 DNC) 2.00 1.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) 2.00 9.00 DNC 52.00 16.00
3rd Fast handicap ALTO 111 Andy Hockey/Nik Antoniades Nik Antoniades/Lucy Hockey/Anna Crane/Lesley LeGassick 912 4.00 (9.00 DNC) 4.00 DNF (9.00 DNC) 4.00 2.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 59.00 23.00
4th Fast handicap V3000 3605 David Fenech Alison Wiiliams 987 (9.00 DNC) 1.00 2.00 5.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 62.00 26.00
5th Fast handicap LASER 4000/ 4000 4496 David Mason Stuart Mason 920 1.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) 8.00 DNF 2.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 65.00 29.00
6th Fast handicap RS 700 905 Steve Tinnams   850 3.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) 6.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 72.00 36.00
7th Fast handicap V3000 3608 Martin Brown Ben Brown 987 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 3.00 (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 75.00 39.00
8th Fast handicap RS 400 923 Darren Horton Ken Jarrad 943 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 4.00 (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 76.00 40.00
9th Fast handicap ALTO 120 Grahame Smith Jo Wicken 912 (9.00 DNC) 4.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 76.00 40.00
10th Fast handicap RS 800 1045 Richard Smith Ellie Smith 817 (9.00 DNC) 5.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 77.00 41.00

Medium handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Total Nett
1st Medium handicap BLAZE 547 Adam Hampton   1021 (12.00 DNC) 2.00 (4.00 DNF) 2.00 (5.00) 2.00 3.00 (12.00 DNC) 2.00 44.00 11.00
2nd Medium handicap BLAZE 732 John Hewat   1021 (12.00 DNC) (12.00 DNC) 1.00 (12.00 DNC) 8.00 4.00 2.00 4.00 (12.00 DNC) 67.00 19.00
3rd Medium handicap LASER 159343 Neil Lamprell   1095 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 4.00 1.00 12.00 DNC 2.00 3.00 70.00 22.00
4th Medium handicap BLAZE 609 Stewart Robertson   1021 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 3.00 6.00 5.00 9.00 DNF 1.00 (12.00 DNC) 72.00 24.00
5th Medium handicap V3000 3603 Tony Hunt Suzanne Hall 987 (12.00 DNC) 1.00 (12.00 DNC) 1.00 2.00 (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 76.00 28.00
6th Medium handicap LASER 191856 Graham Jenkinson   1095 (12.00 DNC) 3.00 (12.00 DNC) 7.00 9.00 6.00 (12.00 DNC) 5.00 (12.00 DNC) 78.00 30.00
7th Medium handicap K1 120 Tony Hunt Suzanne Hall 1065 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 3.00 12.00 DNC 12.00 DNC 1.00 88.00 40.00
8th Medium handicap RS 200 429 David Fenech Alison Wiiliams 1047 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 9.00 DNF 3.00 4.00 88.00 40.00
9th Medium handicap WAYFARER 11118 John Goudie Peter Coleman/A Toras 1107 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 1.00 12.00 DNC 5.00 12.00 DNC 12.00 DNC 90.00 42.00
10th Medium handicap LASER 17348 Gordon Belcher   1095 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 4.00 3.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 91.00 43.00
11th Medium handicap BLAZE 712 Jeremy Drummond   1021 3.00 (12.00 DNC) (12.00 DNC) 6.00 (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 93.00 45.00
12th Medium handicap WAYFARER 10934 Brian Lamb John Goudie 1107 1.00 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 9.00 RET 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 94.00 46.00
13th Medium handicap BLAZE 715 Ian Foxwell   1021 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 1.00 12.00 DNC 12.00 DNC 97.00 49.00
14th Medium handicap LASER II 8491 Tim Truin Felix Hockey 1065 (12.00 DNC) (12.00 DNC) 2.00 (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 98.00 50.00
15th Medium handicap GP14 13550 David Fry Anna Crane 1131 2.00 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 98.00 50.00
16th Medium handicap GP14 12983 John Ireland Graham Gibbs 1131 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 9.00 DNF 6.00 12.00 DNC 99.00 51.00
17th Medium handicap BLAZE 719 Martin Jones   1021 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 4.00 12.00 DNC 12.00 DNC 100.00 52.00
18th Medium handicap BLAZE 749 John Tinnams   1021 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 5.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 101.00 53.00
19th Medium handicap V3000 3608 Martin Brown Ben Brown 987 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 7.00 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 103.00 55.00
20th Medium handicap V3000 3605 David Fenech Alison Wiiliams 987 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 7.00 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 103.00 55.00
21st Medium handicap LASER 78667 Richard Starling   1095 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 8.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 104.00 56.00
22nd Medium handicap LASER 160567 Graham Turner   1095 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 9.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 105.00 57.00
23rd Medium handicap BUZZ 554 Pat Gray Dan Gray 1015 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 10.00 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 106.00 58.00
24th Medium handicap LASER II No Number David Thornelow   1065 (12.00 DNC) (12.00 DNC) (12.00 DNC) 10.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 106.00 58.00

Slow handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Total Nett
1st Slow handicap STREAKER 1774 Martin Smith   1137 5.00 DNF (9.00 DNC) (9.00 DNC) 1.00 2.00 1.00 (9.00 DNC) 1.00 (9.00 DNC) 46.00 10.00
2nd Slow handicap STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 5.00 DNF (9.00 DNC) (9.00 DNC) 4.00 3.00 3.00 (9.00 DNC) 2.00 (9.00 DNC) 53.00 17.00
3rd Slow handicap STREAKER 1918 Peter Horner   1137 1.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 1.00 (9.00 DNC) 1.00 9.00 DNC 9.00 DNC 57.00 21.00
4th Slow handicap STREAKER 1838 Anna Crane   1137 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 3.00 1.00 67.00 31.00
5th Slow handicap MIRACLE 3829 Martin McKay   1210 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 2.00 (9.00 DNC) 9.00 DNC 2.00 9.00 DNC 9.00 DNC 67.00 31.00
6th Slow handicap RS AERO 7 2080 Georgios Rafeletos   1066 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 4.00 3.00 70.00 34.00
7th Slow handicap MIRACLE 2110 Andrew White   1210 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 4.00 9.00 DNC 3.00 9.00 DNC 9.00 DNC 70.00 34.00
8th Slow handicap LASER RADIAL 17348 Gordon Belcher   1136 (9.00 DNC) 1.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 73.00 37.00
9th Slow handicap BLAZE 531 Brian Drewery   1021 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 6.00 4.00 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 73.00 37.00
10th Slow handicap LASER RADIAL 23 Darren Horton   1136 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 2.00 74.00 38.00
11th Slow handicap STREAKER 1675 Amy Adams   1137 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 2.00 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 74.00 38.00
12th Slow handicap MIRACLE 2666 Andrew Clarke   1210 2.00 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 74.00 38.00
13th Slow handicap STREAKER 1416 Georgios Rafeletos   1137 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 3.00 (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 75.00 39.00
14th Slow handicap MIRROR 17164 Jem Causer   1383 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 5.00 9.00 DNC 77.00 41.00
15th Slow handicap COMET 119 Paul Thorpe   1200 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 5.00 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 77.00 41.00
16th Slow handicap WAYFARER 6402 Phil Matthew 1107 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 6.00 9.00 DNC 78.00 42.00
17th Slow handicap BLAZE 575 Peter Woodroof   1021 (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) (9.00 DNC) 7.00 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 79.00 43.00

Race 9 - Fast handicap Fleet - 2016-09-25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 9 - Medium handicap Fleet - 2016-09-25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Medium handicap K1 120 Tony Hunt Suzanne Hall 1065   4106 1:04:15 1065 1.00
2 Medium handicap BLAZE 547 Adam Hampton   1021   3967 1:04:45 1028.947 2.00
3 Medium handicap LASER 159343 Neil Lamprell   1095   4333 1:05:57 1123.878 3.00
4 Medium handicap RS 200 429 David Fenech Alison Wiiliams 1047   4239 1:07:29 1099.497 4.00

Race 9 - Slow handicap Fleet - 2016-09-25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Slow handicap STREAKER 1838 Anna Crane   1137   3443 0:50:28 1137 1.00
2 Slow handicap LASER RADIAL 23 Darren Horton   1136   3479 0:51:03 1148.888 2.00
3 Slow handicap RS AERO 7 2080 Georgios Rafeletos   1066   3472 0:54:17 1146.577 3.00



Sailwave Scoring Software 2.19.0
www.sailwave.com