Summer points AM 2016

Wilsonian Sailing Club

Results are provisional as of 18:47 on September 25, 2016

Fast handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st Fast handicap ALTO 117 Chris Ashby/Grahame Smith Ian Parris/Lucy Hockey/Richard Tutt/Lesley LeGassick 912 1.00 (4.00) (2.00) 1.00 1.00 (2.00) 1.00 1.00 (11.00 DNC) 1.00 25.00 6.00
2nd Fast handicap ALTO 110 Tim Kift/Jo Wicken Jo Wicken/Lesley LeGassick 912 (11.00 DNC) 3.00 (6.00 DNF) 4.00 2.00 1.00 (11.00 DNC) 2.00 1.00 (11.00 DNC) 52.00 13.00
3rd Fast handicap LASER 4000/ 4000 4496 David Mason Stuart Mason 920 2.00 1.00 3.00 3.00 3.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 67.00 23.00
4th Fast handicap ALTO 111 Andy Hockey/Nik Antonaides Nik Antoniades/Anna Crane/Lesley LeGassick 912 4.00 (11.00 DNC) 4.00 (11.00 DNC) 5.00 3.00 3.00 DNF (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 74.00 30.00
5th Fast handicap V3000 3605 David Fenech Alison Williams 987 (11.00 DNC) 2.00 1.00 6.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 86.00 42.00
6th Fast handicap ALTO 120 Grahame Smith Jayne Thorpe 912 (11.00 DNC) 5.00 (11.00 DNC) 5.00 6.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 93.00 49.00
7th Fast handicap RS 700 905 Steve Tinnams   850 3.00 6.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 97.00 53.00
8th Fast handicap RS 800 978 Tom Lambert Richard Tutt/Harriet Bell 817 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 9.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 2.00 99.00 55.00
9th Fast handicap 14 INTERNATIONAL 1543 Andy Peake Graeme Oliver 780 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 2.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 101.00 57.00
10th Fast handicap RS 800 1045 Richard Smith Ellie Smith 817 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 4.00 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 103.00 59.00
11th Fast handicap RS 400 923 Darren Horton Ken Jarrad 943 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 7.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 106.00 62.00
12th Fast handicap V3000 3608 Martin Brown Ben Brown 987 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 8.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 107.00 63.00

Medium handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st Medium handicap BLAZE 547 Adam Hampton   1021 2.00 (3.00) 1.00 2.00 (5.00) (5.00) 2.00 (11.00 DNC) 3.00 1.00 35.00 11.00
2nd Medium handicap BLAZE 609 Stewart Robertson   1021 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 3.00 3.00 6.00 4.00 3.00 4.00 (11.00 DNC) 67.00 23.00
3rd Medium handicap LASER 159343 Neil Lamprell   1095 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 4.00 1.00 11.00 DNC 1.00 11.00 DNC 2.00 74.00 30.00
4th Medium handicap V3000 3603 Tony Hunt Suzanne Hall 987 (11.00 DNC) 1.00 (11.00 DNC) 1.00 2.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 81.00 37.00
5th Medium handicap BLAZE 732 John Hewat   1021 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 2.00 (11.00 DNC) 6.00 3.00 6.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 83.00 39.00
6th Medium handicap LASER 191856 Graham Jenkinson   1095 (11.00 DNC) 6.00 (11.00 DNC) 7.00 8.00 9.00 DNF (11.00 DNC) 2.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 87.00 43.00
7th Medium handicap WAYFARER 10934 Brian Lamb John Goudie/Zoe Ralph 1107 1.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 9.00 DNF 11.00 DNC 11.00 DNC 1.00 11.00 DNC 88.00 44.00
8th Medium handicap BLAZE 749 John/Steve Tinnams   1021 (11.00 DNC) 4.00 (11.00 DNC) 4.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 4.00 89.00 45.00
9th Medium handicap BLAZE 737 Charles West   1021 5.00 7.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 5.00 6.00 89.00 45.00
10th Medium handicap BLAZE 715 Ian Foxwell   1021 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 1.00 11.00 DNC 1.00 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 90.00 46.00
11th Medium handicap LASER RADIAL/LASER 172348 Gordon Belcher   1095 (11.00 DNC) 2.00 (11.00 DNC) 5.00 7.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 91.00 47.00
12th Medium handicap K1 120 Tony Hunt Suzanne Hall 1065 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 2.00 10.00 DNF 11.00 DNC 11.00 DNC 3.00 92.00 48.00
13th Medium handicap WAYFARER 11118 John Goudie A Tomas 1107 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 5.00 11.00 DNC 2.00 11.00 DNC 95.00 51.00
14th Medium handicap LASER 160567 Graham Turner   1095 (11.00 DNC) 5.00 (11.00 DNC) 6.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 99.00 55.00
15th Medium handicap RS 200 429 David Fenech Alison Williams 1047 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 7.00 11.00 DNC 11.00 DNC 5.00 100.00 56.00
16th Medium handicap BLAZE 719 Martin Jones   1021 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 3.00 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 102.00 58.00
17th Medium handicap LASER II 8491 Tim Truin Felix Hockey 1065 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 3.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 102.00 58.00
18th Medium handicap GP14 13550 David Fry Anna Crane 1131 3.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 102.00 58.00
19th Medium handicap V3000 3608 Martin Brown Ben Brown 987 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 4.00 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 103.00 59.00
20th Medium handicap BLAZE 712 Jeremy Drummond   1021 4.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 103.00 59.00
21st Medium handicap BUZZ 965 Peter Horner David Brooker 1015 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 5.00 DNF (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 104.00 60.00
22nd Medium handicap BUZZ 554 Pat Gray L Verryt 1015 6.00 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 105.00 61.00
23rd Medium handicap GP14 12985 John Ireland Graham Gibbs 1131 (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 8.00 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 107.00 63.00

Slow handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st Slow handicap STREAKER 1774 Martin Smith   1137 4.00 (8.00 DNC) (8.00 DNC) 3.00 1.00 2.00 (8.00 DNC) 1.00 2.00 (8.00 DNC) 45.00 13.00
2nd Slow handicap STREAKER 1820 Lesley O'Rourke   1137 3.00 1.00 (8.00 DNC) 2.00 (4.00) 3.00 (8.00 DNC) 3.00 3.00 (8.00 DNC) 43.00 15.00
3rd Slow handicap STREAKER 1675 Amy Adams   1137 1.00 (8.00 DNC) (8.00 DNC) 1.00 (8.00 DNC) 1.00 (8.00 DNC) 8.00 DNC 1.00 8.00 DNC 52.00 20.00
4th Slow handicap RS AERO 7 2080 Georgios Rafeletos   1066 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 5.00 4.00 1.00 66.00 34.00
5th Slow handicap STREAKER 1838 Anna Crane   1137 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 2.00 8.00 DNC 3.00 69.00 37.00
6th Slow handicap STREAKER 1918 Peter Horner   1137 2.00 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 3.00 (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 69.00 37.00
7th Slow handicap LIGHTNING 368 337 Jane Drummond   1164 (8.00 DNC) (8.00 DNC) 2.00 (8.00 DNC) (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 4.00 8.00 DNC 8.00 DNC 70.00 38.00
8th Slow handicap BLAZE 531 Brian Drewery   1021 (8.00 DNC) 2.00 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 4.00 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 70.00 38.00
9th Slow handicap MIRACLE 2110 Andrew White Andrew Clarke 1210 5.00 (8.00 DNC) (8.00 DNC) 7.00 DNF (8.00 DNC) (8.00 DNC) 2.00 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 70.00 38.00
10th Slow handicap MIRACLE 3829 Martin McKay Andrew Clarke 1210 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 1.00 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 73.00 41.00
11th Slow handicap LASER RADIAL 45088 Lucy Hockey   1136 (8.00 DNC) (8.00 DNC) 1.00 (8.00 DNC) (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 73.00 41.00
12th Slow handicap LASER RADIAL 23 Darren Horton   1136 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 2.00 74.00 42.00
13th Slow handicap MIRACLE 3738 Keith Jeremiah Christina Jeremiah 1210 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 2.00 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 74.00 42.00
14th Slow handicap STREAKER 1439 Amanda Randall   1137 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 4.00 76.00 44.00
15th Slow handicap STREAKER 1416 Georgios Rafeletos   1137 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 4.00 (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 76.00 44.00
16th Slow handicap WAYFARER 6402 Phil White Matthew White 1107 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 5.00 8.00 DNC 77.00 45.00
17th Slow handicap LASER No number Jem Causer   1095 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 5.00 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 77.00 45.00
18th Slow handicap COMET 119 Paul Thorpe   1200 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 6.00 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 78.00 46.00
19th Slow handicap MIRROR 17164 Jem Causer   1383 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 7.00 DNF 8.00 DNC 8.00 DNC 79.00 47.00
20th Slow handicap SOLO 2794 David Thornelow   1140 (8.00 DNC) (8.00 DNC) (8.00 DNC) 7.00 DNF (8.00 DNC) 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 79.00 47.00

Race 10 - Fast handicap Fleet - 2016-09-25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Fast handicap ALTO 117 Chris Ashby/Grahame Smith Ian Parris/Lucy Hockey/Richard Tutt/Lesley LeGassick 912   4057 1:14:08 912 1.00
2 Fast handicap RS 800 978 Tom Lambert Richard Tutt/Harriet Bell 817   3671 1:14:53 825.228 2.00

Race 10 - Medium handicap Fleet - 2016-09-25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Medium handicap BLAZE 547 Adam Hampton   1021   4375 1:11:25 1021 1.00
2 Medium handicap LASER 159343 Neil Lamprell   1095   4728 1:11:58 1103.38 2.00
3 Medium handicap K1 120 Tony Hunt Suzanne Hall 1065   4652 1:12:48 1085.644 3.00
4 Medium handicap BLAZE 749 John/Steve Tinnams   1021   4622 1:15:27 1078.643 4.00
5 Medium handicap RS 200 429 David Fenech Alison Williams 1047   4744 1:15:31 1107.114 5.00
6 Medium handicap BLAZE 737 Charles West   1021   5803 1:34:44 1354.254 6.00

Race 10 - Slow handicap Fleet - 2016-09-25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected BCR Points
1 Slow handicap RS AERO 7 2080 Georgios Rafeletos   1066   2563 0:40:04 1066 1.00
2 Slow handicap LASER RADIAL 23 Darren Horton   1136   2776 0:40:44 1154.591 2.00
3 Slow handicap STREAKER 1838 Anna Crane   1137   2797 0:41:00 1163.325 3.00
4 Slow handicap STREAKER 1439 Amanda Randall   1137   2927 0:42:54 1217.394 4.00



Sailwave Scoring Software 2.19.0
www.sailwave.com