Late summer points 2015

Wilsonian SC

Results are provisional as of 20:28 on September 20, 2015

2000 Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st 2000 22115 Lesley O'Rourke P Thorpe/R Starling/N Wallis/S McCausland/J Drummond 1100 2.0 (5.0 DNF) (6.0) (8.0 DNF) 2.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 1.0 31.0 9.0
2nd 2000 2229 Rachael Sheridan Anna Crane/Lesley LeGassick 1100 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 OCS 3.0 4.0 1.0 2.0 2.0 61.0 17.0
3rd 2000 2924 Darren Horton Ken Jarrad 1100 5.0 DNS 2.0 3.0 2.0 3.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 61.0 17.0
4th 2000 21782 Roy Winnett Geof Lambert/Brian Drewery/Rachel Sheridan 1100 3.0 3.0 4.0 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 4.0 RET (11.0 DNC) (11.0 DNC) 66.0 22.0
5th 2000 22258 Colin Treadwell Lauren Campbell 1100 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 80.0 36.0
6th 2000 21405 Nina Wallis Bernard Smith/Ian Ballard 1100 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 7.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 3.0 84.0 40.0
7th 2000 22131 Paul Rodgers Paul Thorpe/Alec Rodgers 1100 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 3.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 86.0 42.0
8th 2000 2643 Dave Vettergreen Janice Smith 1100 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 91.0 47.0
9th 2000 2350 Adam Gray Claire Perkins 1100 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 93.0 49.0

Fast Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st V3000 3603 Tony Hunt Suzanne Hall 982 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 6.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 70.0 14.0
2nd ALTO 111 Andy Hockey/Nik Antonaides Nik Antonaides/Andy/Lucy Hockey/Anna Crane 912 (7.0) 4.0 (6.0) (6.0 DNF) 4.0 (6.0) 5.0 5.0 4.0 2.0 49.0 24.0
3rd LASER 4000 4496 David Mason Stuart Mason 922 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 82.0 26.0
4th ALTO 117 Chris Ashby Ian Parris/George Tinnams/Felix Hockey 912 9.0 DNS (14.0 DNC) 1.0 3.0 1.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 86.0 30.0
5th RS 700 905 Steve Tinnams   852 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 4.0 2.0 5.0 14.0 DNC 90.0 34.0
6th RS 800 1945 Richard Smith Ellie Smith 820 2.0 2.0 2.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 91.0 35.0
7th V3000 3605 David Fenech Alison Williams 982 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 3.0 7.0 DNF 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 92.0 36.0
8th ALTO 120 Grahame Smith Nicola Smith/Jayne Thorpe 912 4.0 3.0 3.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 96.0 40.0
9th 14 INTERNATIONAL 1543 Andy Peake Graeme Oliver 780 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 102.0 46.0
10th ALTO 118/110 Jo Wicken/Tim Kift Ben Gray/Jo Wicken 912 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 4.0 DNF 109.0 53.0
11th ALTO 119 Richard Metcalfe Brian Drewery 912 6.0 6.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 124.0 68.0
12th ISO 844 Mike Lett Sam Pocock 923 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 129.0 73.0

Medium Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st LASER 159343 Neil Lamprell   1091 2.0 2.0 1.0 (3.0) (3.0) 1.0 1.0 2.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 71.0 9.0
2nd BLAZE 609 Stewart Robertson   1021 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (4.0) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 (5.0) 75.0 10.0
3rd BLAZE 732 John Hewat   1021 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 5.0 5.0 2.0 3.0 (13.0 DNF) 3.0 117.0 20.0
4th LASER 191856 Graham Jenkinson   1091 5.0 3.0 5.0 DNF (28.0 DNC) (10.0) 8.0 5.0 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 125.0 31.0
5th BLAZE 634 Martin Jones   1021 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 2.0 28.0 DNC 28.0 DNC 7.0 2.0 181.0 69.0
6th BLAZE 534 Adam Hampton   1021 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 3.0 4.0 8.0 4.0 187.0 75.0
7th WAYFARER 10934 Brian Lamb A Smith/Brian Drewery 1112 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 1.0 1.0 1.0 199.0 87.0
8th LASER 183229 Jason Ramsden   1091 3.0 5.0 DNF (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 232.0 120.0
8th BUZZ 1079 Michael Lett Sam Pocock 1015 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 5.0 DNF (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 232.0 120.0
10th WAYFARER 84 Roy Lapthorn David Burfoot 1112 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 2.0 7.0 233.0 121.0
11th LASER 172348 Gordon Belcher   1091 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 3.0 6.0 233.0 121.0
11th BLAZE 531 Matt Love   1021 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 6.0 3.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 233.0 121.0
13th LASER RADIAL 45088 Felix Hockey   1135 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 6.0 6.0 28.0 DNC 28.0 DNC 236.0 124.0
14th BLAZE 749 John Tinnams   1021 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 8.0 6.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 238.0 126.0
15th LASER Club boat Brian Drewery   1091 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 7.0 7.0 28.0 DNC 28.0 DNC 238.0 126.0
16th LASER 6002 Peter Woodroof   1091 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 8.0 8.0 28.0 DNC 28.0 DNC 240.0 128.0
17th RS 300 331 Michael Forrest   985 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 9.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 10.0 28.0 DNC 243.0 131.0
18th STREAKER 1338 Janice Smith   1138 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 4.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 256.0 144.0
18th BLAZE 587 Andy Pickrell   1021 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 256.0 144.0
18th LASER RADIAL 172811 Richard Tutt   1135 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 256.0 144.0
21st LASER 172804 Harri Williams   1091 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 5.0 28.0 DNC 257.0 145.0
22nd LASER 172811 Richard Tutt   1091 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 6.0 28.0 DNC 258.0 146.0
23rd STREAKER 1416 Georgios Rafeletos   1138 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 7.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 259.0 147.0
23rd STREAKER 1774 Martin Smith   1138 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 7.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 259.0 147.0
25th LASER 182530 Steven Ray   1091 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 9.0 28.0 DNC 261.0 149.0
26th BLAZE 719 Jason Ramsden   1021 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 11.0 28.0 DNC 263.0 151.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st STREAKER 1774 Martin Smith   1138 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 73.0 33.0
2nd STREAKER 1439 Amanda Randall   1138 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 2.0 77.0 37.0
3rd MIRACLE 3819 Martin McKay Martin Smith 1210 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 91.0 51.0
4th LASER 4.7 161799 Ben Gray   1195 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 92.0 52.0
4th RS FEVA XL 4044 Robert Naybour Esther Nabour 1233 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 DNF (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 92.0 52.0
4th STREAKER 1838 Janice Smith   1138 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 92.0 52.0
7th MIRACLE 2110 Andy White   1210 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 93.0 53.0
8th MIRACLE 210 Andrew Clarke T DeBie 1210 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 10.0 DNC 94.0 54.0

Race 9 - 2000 Fleet - 2015-09-20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 2000 22115 Lesley O'Rourke P Thorpe/R Starling/N Wallis/S McCausland/J Drummond 1100 1 1.0
2 2000 2229 Rachael Sheridan Anna Crane/Lesley LeGassick 1100 2 2.0
3 2000 21405 Nina Wallis Bernard Smith/Ian Ballard 1100 3 3.0

Race 10 - 2000 Fleet - 2015-09-20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 2000 22115 Lesley O'Rourke P Thorpe/R Starling/N Wallis/S McCausland/J Drummond 1100 1 1.0
2 2000 2229 Rachael Sheridan Anna Crane/Lesley LeGassick 1100 2 2.0
3 2000 21405 Nina Wallis Bernard Smith/Ian Ballard 1100 3 3.0

Race 9 - Fast Handicap Fleet - 2015-09-20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCR Points
1 V3000 3603 Tony Hunt Suzanne Hall 982 1:28:59 1:30:37 982 1.0
2 ALTO 118/110 Jo Wicken/Tim Kift Ben Gray/Jo Wicken 912 1:26:30 1:34:51 954.594 2.0
3 ISO 844 Mike Lett Sam Pocock 923 1:28:43 1:36:07 979.057 3.0
4 ALTO 111 Andy Hockey/Nik Antonaides Nik Antonaides/Andy/Lucy Hockey/Anna Crane 912 1:28:10 1:36:40 972.987 4.0
5 RS 700 905 Steve Tinnams   852 1:27:45 1:43:00 968.389 5.0

Race 10 - Fast Handicap Fleet - 2015-09-20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCR Points
1 V3000 3603 Tony Hunt Suzanne Hall 982 2:02:51 2:05:06 982 1.0
2 ALTO 111 Andy Hockey/Nik Antonaides Nik Antonaides/Andy/Lucy Hockey/Anna Crane 912 2:06:02 2:18:12 1007.446 2.0
3 ALTO 118/110 Jo Wicken/Tim Kift Ben Gray/Jo Wicken 912 DNF     4.0

Race 9 - Medium Handicap Fleet - 2015-09-20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCR Points
1 WAYFARER 10934 Brian Lamb A Smith/Brian Drewery 1112 1:31:58 1:22:42 1112 1.0
2 WAYFARER 84 Roy Lapthorn David Burfoot 1112 1:40:55 1:30:45 1220.217 2.0
3 LASER 172348 Gordon Belcher   1091 1:39:21 1:31:04 1201.274 3.0
4 BLAZE 609 Stewart Robertson   1021 1:33:55 1:31:59 1135.578 4.0
5 LASER 172804 Harri Williams   1091 1:40:23 1:32:01 1213.769 5.0
6 LASER 172811 Richard Tutt   1091 1:40:29 1:32:06 1214.978 6.0
7 BLAZE 634 Martin Jones   1021 1:34:43 1:32:46 1145.251 7.0
8 BLAZE 534 Adam Hampton   1021 1:35:18 1:33:20 1152.304 8.0
9 LASER 182530 Steven Ray   1091 1:42:53 1:34:18 1243.997 9.0
10 RS 300 331 Michael Forrest   985 1:33:49 1:35:15 1134.369 10.0
11 BLAZE 719 Jason Ramsden   1021 1:40:03 1:38:00 1209.738 11.0
12 BLAZE 732 John Hewat   1021 DNF     13.0

Race 10 - Medium Handicap Fleet - 2015-09-20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCR Points
1 WAYFARER 10934 Brian Lamb A Smith/Brian Drewery 1112 1:18:38 1:10:43 1112 1.0
2 BLAZE 634 Martin Jones   1021 1:16:14 1:14:40 1078.06 2.0
3 BLAZE 732 John Hewat   1021 1:16:51 1:15:16 1086.781 3.0
4 BLAZE 534 Adam Hampton   1021 1:17:34 1:15:58 1096.916 4.0
5 BLAZE 609 Stewart Robertson   1021 1:18:46 1:17:09 1113.886 5.0
6 LASER 172348 Gordon Belcher   1091 1:26:15 1:19:03 1219.712 6.0
7 WAYFARER 84 Roy Lapthorn David Burfoot 1112 1:32:39 1:23:19 1310.218 7.0

Race 9 - Slow Handicap Fleet - 2015-09-20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCR Points
1 STREAKER 1774 Martin Smith   1138 1:40:06 1:27:58 1138 1.0
2 STREAKER 1838 Janice Smith   1138 1:41:53 1:29:32 1158.274 2.0
3 STREAKER 1439 Amanda Randall   1138 1:45:42 1:32:53 1201.664 3.0
4 MIRACLE 210 Andrew Clarke T DeBie 1210 1:54:42 1:34:48 1303.982 4.0

Race 10 - Slow Handicap Fleet - 2015-09-20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCR Points
1 STREAKER 1774 Martin Smith   1138 1:21:35 1:11:41 1138 1.0
2 STREAKER 1439 Amanda Randall   1138 1:24:01 1:13:50 1171.942 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.0
www.sailwave.com