Frostbite series 2103

Wilsonian Sailing Club

Results as of 21:51 on December 22, 2013

Long course Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 7 Race 8 Race 9 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15 Nett
1st LASER VORTEX 1013 Mike Gower   945 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 1.0 (9.0) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 6.0 DNF 1.0 15.0
2nd RS 800 1122 Grahame Smith Nicola Smith 820 2.0 1.0 (4.0) 4.0 (8.0) (7.0) (17.0 DNC) (6.0) 3.0 1.0 2.0 3.0 16.0
3rd ALTO 117 Chris Ashby/Ian Foxwell Ian Parris 915 3.0 (4.0 DNF) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 (4.0) (6.0 DNF) 2.0 19.0
4th ALTO 119 Jo Wicken Lesley LeGassick/Lucy Hockey 915 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 (17.0 DNC) 6.0 5.0 1.0 4.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 43.0
5th OSPREY 1353 John Shenton Steve Offerr 944 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 4.0 4.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 1.0 17.0 DNC 49.0
6th LASER VORTEX 1016 John Tinnams   945 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 10.0 DNF 3.0 9.0 8.0 8.0 1.0 10.0 DNF (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 49.0
7th INTERNATIONAL 14* 1522 Andy Peake/Grahame Oliver Graeme Oliver/Richard Smith 780 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 1.0 10.0 2.0 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 56.0
8th RS 600 Foiling 11 Richard Smith   775 4.0 (17.0 DNC) 7.0 7.0 11.0 10.0 DNF (17.0 DNC) 8.0 10.0 DNF (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 57.0
9th RS 800 1157 Adam Smith Quentin Bes-Green/M Forrest 820 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 8.0 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 5.0 10.0 DNF 5.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 58.0
10th ALTO 111 Nik Antonaides Andy Hockey 915 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 6.0 5.0 7.0 10.0 DNF 7.0 DNF (17.0 DNC) 17.0 DNC 59.0
11th LASER 4000 4496 David Mason Stuart Mason 911 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 2.0 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 73.0
12th RS 700 728 Steve Tinnams   860 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 DNF 6.0 DNF 73.0
13th LASER VORTEX 1219 Nick Lett/Steve Tinnams   945 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) 11.0 DNF 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 DNF 87.0
14th RS 500 ???? Andy Peake Grahame Oliver 975 1.0 4.0 DNF (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 90.0
15th V3000 3602 Peter Heyes Amy Adams 976 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 92.0
16th MOTH INTERNATIONAL * 3893 Tom Lambert   600 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 107.0

Medium course Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Ratings: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 7 Race 8 Race 9 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15 Nett
1st BLAZE 679 Chris Saunders   1032 1.0 1.0 1.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (3.0) (2.0) 2.0 1.0 (4.0) 1.0 8.0
2nd WAYFARER 10934 Brian Lamb Sam/Chris Pygall 1101 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 8.0
3rd BLAZE 732 John Hewat   1032 (4.0) (5.0 DNF) 3.0 (4.0) (4.0) 4.0 4.0 4.0 3.0 (5.0 DNF) 2.0 3.0 23.0
4th LASER 159343 Neil Lamprell   1087 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 3.0 18.0 DNC 33.0
5th BUZZ 965 Peter Horner David Brooker 1003 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 5.0 2.0 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 69.0
6th LASER 2000 21314 Tom Lambert Jayne Lambert/Nik Soellner 1090 3.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 95.0
7th LASER 2000 21914 Andy Hockey Stuart Keep 1090 2.0 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 95.0
8th BLAZE 609 Stewart Robertson   1032 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 96.0
9th V3000 3602 Peter Heyes Amy Adams/Felix Hockey 976 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 98.0
10th LASER RADIAL 203296 Len Jones   1117 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 98.0
11th LASER 169045 Jason Ramsden   1087 8.0 DNF (18.0 DNC) 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 104.0
12th LASER 169045 Quentin Bes-Green   1087 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 113.0
13th LASER 144908 Peter Heyes   1087 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 6.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 114.0
14th LASER RADIAL 172811 Richard Tutt   1117 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 115.0
15th LASER 2000 22115 Lesley O'Rourke Anne Crane 1090 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 116.0
16th LASER 4.7 117373 Ben Harris   1180 8.0 DNF (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 116.0
17th STREAKER 1439 Amanda Randall   1153 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 117.0

Lapping course Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 7 Race 8 Race 9 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15 Nett
1st STREAKER 1439 Amanda Randall   1153 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 1.0 (7.0 DNC) 9.0
2nd LASER 2000 21792 Roy Winnett Geoff Lambert 1090 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 2.0 3.0 3.0 2.0 (7.0 DNC) 16.0
3rd LASER 2000 22115 Lesley O'Rourke Anna Crane 1090 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 (5.0 DNF) 4.0 2.0 4.0 5.0 DNF (7.0 DNC) 22.0
4th LASER 3000 3504 Jayne Lambert Cathy Evans/Tom Lambert 1047 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 4.0 (7.0 DNC) 1.0 5.0 DNF 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 29.0
5th ALTO 119 Jo Wicken Rachel Sheridan 915 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 5.0 DNF 7.0 DNC 41.0
6th LASER RADIAL 172811 Richard Tutt   1117 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 DNF 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 47.0

Race 15 - Long course Fleet - 22/12/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 LASER VORTEX 1013 Mike Gower   945 1:19:59 1:24:38 1.0
2 ALTO 117 Chris Ashby/Ian Foxwell Ian Parris 915 1:18:10 1:25:26 2.0
3 RS 800 1122 Grahame Smith Nicola Smith 820 1:14:11 1:30:28 3.0
4 RS 700 728 Steve Tinnams   860 DNF   6.0
4 LASER VORTEX 1219 Nick Lett/Steve Tinnams   945 DNF   6.0

Race 15 - Medium course Fleet - 22/12/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 BLAZE 679 Chris Saunders   1032 1:01:39 0:59:44 1.0
2 WAYFARER 10934 Brian Lamb Sam/Chris Pygall 1101 1:08:48 1:02:29 2.0
3 BLAZE 732 John Hewat   1032 1:05:56 1:03:53 3.0

Race 15 - Lapping course Fleet - 22/12/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 LASER 3000 3504 Jayne Lambert Cathy Evans/Tom Lambert 1047 0:49:47 0:47:33 1.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com