Autumn Points 2013

Wilsonian Sailing Club

Results as of 20:54 on October 27, 2013

Contents

Fast Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race1 Race 2 Race3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Nett
1st ALTO 119 Tim Kift Jo Wicken 915 1 2 (14 DNC) (14 DNC) 1 2 (14 DNC) 6
2nd LASER VORTEX 1013 Mike Gower   945 4 1 1 1 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 7
3rd ALTO 117 Chris Ashby Ian Foxwell/Nick Lett 915 (14 DNC) (14 DNC) 2 2 2 3 (14 DNC) 9
4th RS 800 1122 Grahame Smith Aaron Smith/Tom Lambert 820 3 (4) 3 3 3 (4) (14 DNC) 12
5th OSPREY 1353 John Shenton Steve Offer 944 2 3 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 33
6th RS 700 728 Steve Tinnams   860 (14 DNC) (14 DNC) 6 DNF 4 (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 38
7th LASER VORTEX 1016 John Tinnams   945 (14 DNC) (14 DNC) 6 DNF 5 (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 39
8th RS 800 948 Tom Lambert Hariet Bell 820 6 7 DNF (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 41
9th MOTH INTERNATIONAL * 3893 Tom Lambert   600 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 1 14 DNC 43
10th LASER 4000 4496 David Mason Stuart Mason 911 5 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 47
11th OSPREY 734 Kevin Downard John Coull 944 (14 DNC) 7 DNF (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 49
12th V3000 3602 Peter Heyes Amy Adams 976 9 DNF (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 51
12th LASER VORTEX 1136 Ian Foxwell   945 9 DNS (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 51

Medium Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race1 Race 2 Race3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Nett
1st BLAZE 679 Chris Saunders   1032 1 1 (14 DNC) (14 DNC) (6 DNF) 1 1 4
2nd BLAZE 531 Matthew Love   1032 2 2 1 1 (14 DNC) (14 DNC) (5 DNF) 6
3rd BLAZE 609 Stewart Robertson   1032 5 4 (14 DNC) (14 DNC) 2 2 (14 DNC) 13
4th BLAZE 732 John Hewat   1032 (14 DNC) (14 DNC) 3 DNF (14 DNC) 3 3 5 DNF 14
5th LASER 169045 Quentin Bes-Green   1087 3 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 1 14 DNC 14 DNC 32
6th LASER 141040 Richard Aylard   1087 9 DNF 5 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 42
7th LASER 159343 Neil Lamprell   1087 (14 DNC) 3 (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 45
8th BLAZE 587 Andy Pickrell   1032 4 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 46
9th BLAZE 574 Quentin Bes-Green   1032 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 5 DNF 47
10th MIRACLE 3737 Martin Smith Mike Groom 1200 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 6 DNF 14 DNC 14 DNC 48
11th PHANTOM 960 Mark Bew   1012 (14 DNC) 6 (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 48
12th WAYFARER 10935 Bob Dutton Stan Sprot 1101 6 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 48
13th LASER 3000 3504 Jayne Lambert Cathy Evans 1047 9 DNF (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 51

2000 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race1 Race 2 Race3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Nett
1st LASER 2000 2643 David Vettergreen Janice Smith 1090 4 3 (10 DNC) (10 DNC) 2 3 DNF (10 DNC) 12
2nd LASER 2000 22258 Colin Treadwell Lauren Campbell 1090 (10 DNC) (10 DNC) 1 (10 DNC) 1 1 10 DNC 13
3rd LASER 2000 21514 Andy Hockey Lesley O'Rourke/Louise Somers 1090 3 2 2 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 10 DNC 17
4th LASER 2000 22131 Paul Rodgers Aaron Rodgers 1090 1 1 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 22
5th LASER 2000 2229 John Hewat Lesley LeGassick 1090 2 4 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 26
6th LASER 2000 21405 Nina Wallis Rachel Sheridan 1090 6 DNF 6 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 32
7th LASER 2000 21792 Roy Winnett Geof Lampbert 1090 (10 DNC) (10 DNC) 3 (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 10 DNC 33
8th LASER 2000 22115 Lesley O'Rourke Rachel Sheridan 1090 (10 DNC) (10 DNC) 4 (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 10 DNC 34
9th LASER 2000 21314 Jayne Lambert Cathy Evans 1090 (10 DNC) 5 (10 DNC) (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 10 DNC 35

Slow Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race1 Race 2 Race3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Nett
1st MIRACLE 3737 Martin Smith Mike Groom 1200 (3 DNC) (3 DNC) (3 DNC) 1 3 DNC 3 DNC 3 DNC 10
2nd STREAKER 1439 Amanda Randall   1153 (3 DNC) (3 DNC) (3 DNC) 2 3 DNC 3 DNC 3 DNC 11

Junior Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race1 Race 2 Race3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Nett
1st LASER 4.7 172811 Richard Tuff   1180 1 (2 DNC) (2 DNC) (2 DNC) 2 DNC 2 DNC 2 DNC 7

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did not start9



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com